Zakaz handlu w niedzielę. Od sierpnia przepisy zostaną zaostrzone
Jak wskazują przepisy polskiego prawa, niedzielna sprzedaż podlega ograniczeniu. Regulacją handlu zajmuje się Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, święta i inne dni. Jednak - ze względu na panujący dotychczas stan zagrożenia epidemiologicznego - jej przepisy zostały czasowo złagodzone. Powrót do stanu normatywnego nastąpi 1 sierpnia.
Ograniczenie niedzielnego handlu zostało wprowadzone w 2018 roku. Choć początkowo przepisy miały dość liberalny wydźwięk, przez co wiele sieci handlowych omijało obowiązujący zakaz, obecnie sprzedaż w niedzielę jest możliwa wyłącznie w przypadkach wskazanych w Ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę, święta i inne dni. Jej zapisy wkrótce zostaną zaostrzone.
Zaostrzenie zakazu handlu. Zniknie zapis, stanowiący furtkę
Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę, będzie spowodowane przez zniesienie tymczasowych rozwiązań związanych z epidemią koronawirusa, które obowiązywały w czasie epidemii oraz 30 dni po jej zakończeniu. Warto przypomnieć, że ten został w Polsce odwołany 1 lipca 2023 roku, co oznacza, że przepisy ustawy covidowej przestaną obowiązywać 1 sierpnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czasie epidemii, wielu sprzedawców korzystało z zapisów specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jak wskazuje bowiem art. 15i, zakaz handlu w trakcie pandemii "nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności". Z tego względu w sklepach mogli przebywać pracownicy, którzy m.in. rozkładali towar na półkach.
"Dzięki przepisom pozwalającym na przyjście do pracy w niedzielę w ramach wykładania towaru i sprzątania sklepu część pracodawców obeszło obowiązujące przepisy. O ile pracownicy nie mogli obsługiwać nikogo na kasie, o tyle sklep mógł być otwarty" - wskazuje Dziennik Toruński Nowości.
Zakaz handlu w niedzielę. W tych miejscach nie obowiązuje
Zgodnie z artykułem 6. ustawy ograniczającej handel, sprzedaż w niedzielę może być prowadzona w 32 rodzajach placówek. Należą do nich między innymi:
- stacje paliw płynnych
- placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami
- apteki i punkty apteczne
- placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami
- punkty, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych
- placówki w zakładach hotelarskich
- punkty handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku
- punkty, znajdujące się na dworcach oraz lotniskach
- punkty, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącym osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek
- piekarnie, lodziarnie, cukiernie.
Przedsiębiorcy, którzy złamią niedzielny zakaz handlu, mogą zostać ukarani grzywną, której wysokość wynosi od 1 do 100 tys. złotych, a w przypadku notorycznego łamania przepisów - również karą ograniczenia wolności.