Wyniki wyborów 2020. Bastiony Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka - jak głosowano w II turze?

Z najnowszych informacji podanych przez PKW wynika, że II turę wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda. Nie bez znaczenia było zachowanie wyborców Szymona Hołownii (3. miejsce w I turze) oraz Krzysztofa Bosaka (4. miesjce). Sprawdzamy, jak głosowali mieszkańcy z ich "wyborczych bastionów".

Wyniki wyborów 2020. Bastiony Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka - jak głosowano w II turze?
Źródło zdjęć: © East News
Piotr Białczyk

13.07.2020 | aktual.: 13.07.2020 12:34

Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta - w skali kraju zdobył 13,87 proc. poparcia i zajął trzecie miejsce. W "zaledwie" trzech lokacjach okazał się być zwycięzcą: mieście Hajnówka oraz w trzech gminach: Hajnówka, Czyże i Orla (Podlaskie). Wszystkie te miejsca tłumnie poparły kandydata KO na prezydenta.

Patrząc na skalę wojewódzką, najlepsze wyniki Hołownia zapewnił sobie na Lubelszczyźnie (17,87 proc.), Opolszczyźnie (16,64) oraz w Wielkopolsce 16,64 proc.). Poza podium - choć z niewielką różnicą - znalazło się Podlasie (16,63 proc.) oraz Pomorze (16,13 proc.).

Z cząstkowych danych przekazanych przez PKW (z 99,97 proc. obwodów - red.) wynika, że Rafał Trzaskowski zdobył 4 z 5 województw, gdzie Hołownia notował najwyższe wyniki. Wyjątkiem było woj. podlaskie, jednak kandydata Koalicji Obywatelskiej poparło dwa razy więcej wyborców niż przed dwoma tygodniami.

Wyniki wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wygrywa na Wschodzie

Za wyjątkiem Podlasia - we wszystkich województwach Trzaskowski odnotował poparcie wyższe w porównaniu z I turą o minimum 20 punktów procentowych. Na Podlasiu wzrost poparcia wyniósł minimalnie mniej niż 20 proc., jednak i tak Trzaskowski praktycznie podwoił swoje poparcie z I tury.

Sprawdziliśmy także, jak sprawa przepływu elektoratu odniosła się do kandydata Konfederacji. Krzysztof Bosak notował najwyższe wyniki na wschodniej ścianie Polski. W bastionie PiS - jakim jest Podkarpacie - były członek Młodzieży Wszechpolskiej mógł liczyć na 8,96 proc głosów. Niewiele mniej wyborców poparło go na Lubelszczyźnie (7,99 proc.) oraz Podlasiu (7,73 proc.).

Te 3 regiony - które kojarzone są z konserwatywnym nurtem oraz dużym przywiązaniem do tradycji - gremialnie poparły Andrzeja Dudę. W południowo-wschodnim regionie Polski urzędujący prezydent przekroczył barierę 70 proc. Niewiele gorzej poradził sobie na Lubelszczyźnie (66,31 proc.) oraz Podlasiu (60,14 proc.).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)