Trwa ładowanie...

Wyciek z Nord Stream 1 i 2. "To zagrożenie dla życia"

Lokalny sztab kryzysowy na Bornholmie zebrał się dziś w związku z wyciekami gazu na Morzu Bałtyckim. - To podejrzane, że w ciągu jednego dnia doszło do wycieku i w Nord Stream 1 i w Nord Stream 2 - ocenia Anders Puck Nielsen w rozmowie z duńską telewizją TV2. - Traktujemy sytuację bardzo poważnie - stwierdziła premier Danii Mette Frederiksen.

Share
 Wyciek z Nord Stream 1 i 2. Wyciek z Nord Stream 1 i 2.Źródło: Duński Urząd Morski, fot: Duński Urząd Morski
d20v5p7

We wtorek duńskie władze poinformowały, że doszło do kolejnego wycieku gazu w okolicach Bornholmu. Po wczorajszych doniesieniach o wycieku z Nord Stream 2 dzisiaj Duński Urząd Morski poinformował o wycieku z Nord Stream 1. W związku z sytuacją, na wyspie zebrał się zespół zarządzania kryzysowego. Wyciek może zagrażać statkom i samolotom poruszającym się na Morzu Bałtyckim na północ i południe od duńskiej wyspy.

Duńska Agencja Energetyczna poinformowała, że wycieki mogą być bardzo niebezpieczne. "To zagrożenie dla życia" - przekazała agencja duńskiej gazecie "B.T.". Urząd Morski w Danii ustanowił strefę zakazu dla statków i samolotów w odległości 10 kilometrów od wycieku, ponieważ obszar wokół zagrożony jest eksplozją.

d20v5p7

Według Madsa Korsagera z DR Nyheder, duńska marynarka wojenna wysłała w okolicę wycieku fregatę Absalon.

Agencja Energetyczna zwróciła się do państwowej spółki, która jest właścicielem i operatorem infrastruktury energetycznej w Danii, by sektor gazu i energii przygotował się na ewentualne utrudnienia.

"To jakiś rodzaj sabotażu"

Anders Puck Nielsen, ekspert z Norweskiej Akademii Obrony uważa, że taka ilość wycieków w jednym dniu nie może być przypadkowa.

d20v5p7

- To po prostu zbyt dziwne, aby powstały trzy wycieki jednego dnia na dwóch różnych rurociągach. Może wydawać się oczywiste, że to jakiś rodzaj sabotażu - wyjaśnia ekspert w wywiadzie przeprowadzonym dla duńskiej telewizji TV2

Ekspert zwraca też uwagę na to, że do wycieków doszło w czasie, gdy kończą się pracę nad gazociągiem Baltic Pipe. - Uderzające jest to, że dzieje się to również w tym samym czasie, kiedy otwiera się gazociąg biegnący między Norwegią a Polską. Rosja potem może to wykorzystać, jako argument za całkowitym odcięciem gazu przez Nord Stream 1 - komentuje ekspert.

Premier Danii, Mette Frederiksen skomentowała na konferencji prasowej wycieki z Nord Stream 1 i 2.- Traktujemy to bardzo poważnie. Nie obserwowaliśmy wcześniej trzech przecieków tego rodzaju i dlatego jest to bardzo poważna sprawa. Trudno sobie wyobrazić, że to przypadek. Nie możemy wykluczyć sabotażu - powiedziała

Informacje o "uszkodzeniu gazociągu" potwierdził także Dmitrij Pieskow. Nie sprecyzował jednak "o jakie uszkodzenie" chodzi. Również nie wykluczył, że wyciek może "być spowodowany sabotażem".

d20v5p7

- To całkowicie bezprecedensowa sytuacja, która wymaga pilnego zbadania. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą wiadomością - skomentował rzecznik Władimira Putina, Pieskow cytowany przez Tass.

Estonia w gotowości. To na wypadek agresji Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20v5p7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d20v5p7
Więcej tematów