Rosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto pod ciężkim ostrzałem [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Rosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto pod ciężkim ostrzałem [RELACJA NA ŻYWO]

Rosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto po ciężkim ostrzałem
Rosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto po ciężkim ostrzałem
Źródło zdjęć: © East News
Sara BounaouiRafał Mrowicki
24.02.2023 22:10, aktualizacja: 25.02.2023 22:09

Sobota to 367. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie wciąż nie zaprzestają bombardowania miast. Awdijiwka w obwodzie donieckim jest pod ciężkim ostrzałem - przekazał gubernator obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko. Jak dodał, w ostrzale ranna została jedna osoba. Rosyjscy żołnierze zniszczyli szkołę i inne obiekty infrastruktury cywilnej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za dziś. Śledź najważniejsze informacje z wojny w Ukrainie w nowej relacji.

Podczas naszej misji na Ukrainie oczyściliśmy 340 tys. metrów  kwadratowych terenu, z czego 17,5 km dróg. Samych usuniętych materiałów  wybuchowych było około 2 tysięcy sztuk - poinformował dowódca polskiego  kontyngentu humanitarnego polskiej policji nadkomisarz Krzysztof  Funkiendorf. 

W Lewaszowie pod Petersburgiem został zdewastowany ukraiński pomnik ofiar stalinowskich czystek w Leningradzie - poinformował portal  Fontanka.ru. W dołach śmierci w Lewaszowie Sowieci zakopali ciała ponad  50-ciu tysięcy mieszkańców Leningradu należących do mniejszości  etnicznych w latach 1937-39. 

Zełenski jest najbardziej imponującym politykiem na świecie - mówi w  wywiadzie dla dziennika "Het Laatste Nieuws" wiceprzewodniczący KE Frans  Timmermans. Holenderski polityk twierdzi także, że Europa musi dać Ukrainie możliwość wejścia do Unii Europejskiej znacznie szybciej, niż odbywało się to w przypadku poprzednich rozszerzeń

Ukraiński parlament pisze o najmłodszej wolontariuszce. "Ludzie, którzy zaskoczyli nas swoim dobrym sercem w roku wojny! Mariia Makeieva, 5-letnia przesiedleńczyni z Krzywego Rogu, została najmłodszą wolontariuszką na Ukrainie" - czytamy w poście, do którego dołączono zdjęcie. 

Kijów nie zatrzymuje się, nawet kiedy wyją syreny. Mieszkańcy  ukraińskiej stolicy już wiele miesięcy temu przywykli do alarmów  przeciwlotniczych. Podobnie było przy okazji rocznicy pełnoskalowej  inwazji, mimo że władze ostrzegały, że Rosja może przeprowadzić atak.  Niewiele osób kierowało się do schronów. 


Służby apelują, żeby nie  lekceważyć potencjalnego zagrożenia z powietrza. Ukraińcy, choć płacą  ogromną psychiczną cenę za życie w ciągłym niebezpieczeństwie, próbują  normalnie żyć. 


PRZECZYTAJ WIĘCEJ W RELACJI PATRYKA MICHALSKIEGO, DZIENNIKARZA WP W KIJOWIE.

W amerykańskiej stolicy trwa wiec ukraińskiej społeczności. Zebrali się z okazji rocznicy rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

W mediach społecznościowych pojawiają się filmy, na których widać ukraińskich żołnierzy w akcji.

Deineka wyjawił, że na dwa tygodnie przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę straż graniczna całkowicie ewakuowała całą tajną dokumentację. - Wahałem się i zastanawiałem, czy ewakuować tę dokumentację konkretnie z kierunku krymskiego, bo do ostatniej chwili nie wierzyłem, że może dojść do inwazji z samego Krymu - przyznał w telewizyjnym wywiadzie.

Na 2 tygodnie przed inwazją straż graniczna ostrzegła, że ​​nastąpi inwazja z Białorusi. Szef straży granicznej Serhij Dejneka przekazał, że Państwowa Służba Graniczna ma własny wywiad graniczny. - Wiedzieliśmy o planowanej inwazji. Oczywiście teraz jest dużo informacji, że "wszyscy wiedzieli", "wszyscy się przygotowywali". Służba graniczna poinformowała jednak wyższe dowództwo wojskowe państwa. Zgłosiłem prezydentowi na 2 tygodnie przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę, że będzie wojna, że ​​Rosja na pewno zaatakuje terytorium Ukrainy od Republiki Białorusi przez strefę czarnobylską - mówił Dejneka w rozmowie z ukraińską telewizją.

"Wzywamy kanclerza Niemiec do zaprzestania eskalacji dostaw broni.  Teraz!… Bo każdy stracony dzień kosztuje nawet tysiąc istnień ludzkich –  i przybliża nas do III wojny światowej" - napisali organizatorzy  protestu na swojej stronie internetowej. 

W Berlinie w sobotę 10 tys. ludzi protestowało przeciwko uzbrajaniu  przez Niemcy Ukrainy. Organizatorem pokojowej manifestacji wokół Bramy  Brandenburskiej była jedna z liderek lewicowej partii Die Linke.  

 Protest, jak podali jego organizatorzy, został zorganizowany w związku  ze złożonymi w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji  deklaracjami rządu niemieckiego i sojuszników Ukrainy o zwiększeniu  dostaw broni dla Ukrainy i wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji. 

- Nasi dyplomaci, całe państwo pracują nad rozszerzeniem globalnych, w szczególności europejskich, sankcji na rosyjski przemysł nuklearny, na Rosatom, na wszystkich zaangażowanych w program rakietowy i szantaż nuklearny państwa terrorystycznego - mówi Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu wideo.

- Odpowiednie kroki podjęli już nasi partnerzy – USA, Wielka Brytania, odpowiednich kroków oczekujemy od Unii Europejskiej - dodał ukraiński prezydent.

Na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego i  chersońskiego rosyjscy najeźdźcy zwiększają presję na ludność cywilną,  przeprowadzając rewizje domów. Wiadomo, że w miejscowości Wasyliwka w  obwodzie zaporoskim Rosjanie urządzili izbę tortur, w której  przetrzymywani są ukraińscy obywatele - poinformował Sztab.

Jak donosi Ukrinform, ukraińscy obrońcy wyeliminowali w ciągu dnia  kolejnych 650 rosyjskich najeźdźców, a łączne straty armii rosyjskiej na  Ukrainie w ciągu roku wynoszą około 147 470 osób.

Ukraińcy prawdopodobnie wysadzili tamę w Bachmucie. Chcą w ten sposób  spowolnić postępy grupy Wagnera - donoszą media. Ukraiński sztab  wojskowy w najnowszym komunikacie przekazał natomiast, że Rosjanie  wysłali pod Bachmut oddziały zaporowe złożone z kadyrowców. 

W sobotę jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - przekazał Sztab Generalny Ukrainy. 


"Lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów. W ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w 2 obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową" - napisano w komunikacie. 

Rosjanie zaaranżowali Aleję Bohaterów Specjalnej Operacji Wojskowej w okupowanym Sewastopolu. "Nie będzie istnieć długo" - komentuje Nexta, publikując nagranie.

Rosjanie znowu próbują zakłamywać rzeczywistości. Rosyjski MSZ twierdzi, że Zachód "zdestabilizował" rozmowy G20, próbując przeforsować wspólne oświadczenie w sprawie Ukrainy "w antyrosyjski sposób". Tymczasem to Chiny i Rosja uniemożliwiły wydanie wspólnego dokumentu na zakończenie obrad w Bengaluru.

Awdijiwka w obwodzie donieckim pod ciężkim ostrzałem - przekazał gubernator obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko. "25 lutego siły rosyjskie rozpoczęły ataki na infrastrukturę cywilną miasta przy użyciu rakiet, MLRS i czołgów" - dodał we wpisie. W sieci pojawiły się zdjecia zniszczonego miasta.

"Konsekwencje nieprzyjacielskiego ataku rakietowego na Kramatorsk: ranna została kobieta, uszkodzonych zostało 21 domów prywatnych, zniszczona została ambulatorium. Rosja jest krajem terrorystycznym" - napisała w oświadczeniu Rada Miejska Krematorska. Opublikowała także zdjęcia.

Obraz
© Telegram
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także