Rosja wstrzymała dostawy. Szybka reakcja Obajtka

PKN Orlen poinformował w sobotę, że nie otrzymuje dostaw ropy naftowej z Rosji. Dostawy rurociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane przez stronę rosyjską. Daniel Obajtek zapewnił, że Polska jest na to "w pełni przygotowana". "Szerzej o dostawach ropy do Polski poinformujemy podczas wtorkowej konferencji" - zapowiedział.

Rosja wstrzymała dostawy. Szybka reakcja Obajtka
Rosja wstrzymała dostawy. Szybka reakcja Obajtka
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Dominski/REPORTER
Maciej Zubel

25.02.2023 | aktual.: 25.02.2023 16:33

Prezes Orlenu zapewnił w sobotę na Twitterze, że spółka skutecznie zabezpiecza dostawy surowców.

"Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski, na co jesteśmy w pełni przygotowani. Z Rosji pochodziło już tylko 10 proc. surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków. To efekt dywersyfikacji, którą przeprowadziliśmy w ciągu ostatnich lat" - wskazał we wpisie.

"Szerzej o dostawach ropy do Polski poinformujemy podczas wtorkowej konferencji na temat projektów rozwojowych" - dodał Obajtek.

PKN Orlen: dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń wstrzymane

PKN Orlen poinformował w sobotę PAP, że nie otrzymuje dostaw ropy naftowej z Rosji. Dodano, że dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską.

Spółka wskazała, że jest w pełni przygotowana na taką sytuację, a dostawy do jej rafinerii mogą odbywać się w całości drogą morską. Wstrzymanie dostaw nie będzie mieć zatem wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców w produkty spółki, w tym benzynę i olej napędowy - zaznaczył Orlen.

Jak przypomniała spółka, od początku lutego 2023 r., po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko ok. 10 proc. zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Były to wyłącznie dostawy rurociągowe, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje.

PKN Orlen zaznaczył, że zrezygnował ze sprowadzania ropy naftowej drogą morską oraz gotowych paliw z Rosji już od początku wojny w Ukrainie, czyli znacząco wcześniej niż wprowadzono embarga unijne na tego typu dostawy.

Obecnie portfel importowy PKN Orlen opiera się na dostawach ropy pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Ważnym partnerem koncernu jest Saudi Aramco, z którym PKN Orlen zawarł w 2022 r. strategiczny kontrakt na dostawy ropy naftowej - podkreśliła spółka.

Orlen o dostawach w przeszłości

Orlen przypomniał jednocześnie, że jeszcze w 2015 r. rosyjska ropa stanowiła prawie 100 proc. surowca przerabianego w zakładach koncernu. "Znaczący spadek wykorzystania tego surowca w polskich rafineriach to efekt intensywnych działań na rzecz dywersyfikacji zaopatrzenia" - znaczono.

Spółka ma obowiązujący do końca 2024 r. kontrakt na dostawy ropy z rosyjską firmą Tatnieft. PKN Orlen deklarował, że wstrzyma import w przypadku nałożenia przez UE odpowiednich sankcji, w przeciwnym razie zerwanie obowiązującego kontraktu rodzi ryzyko konieczności wypłaty odszkodowań.

Zobacz też: kiedy koniec wojny? "O tym będzie decydował Zachód"

Źródło: twitter.com/DanielObajtek/PKN Orlen/PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
orlendaniel obajtekropa
Wybrane dla Ciebie