Trwa ładowanie...
d44waad

Wybory prezydenckie 2020. Janusz Korwin-Mikke krytykuje wybór Konfederacji

Oficjalnie kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, jednak na horyzoncie widać już pierwszy konflikt. "Większość nie chciała wyboru Krzysztofa Bosaka" - napisał na Twitterze Janusz Korwin-Mikke. Czy w Konfederacji szykuje się rozłam?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Korwin-Mikke podczas zjazdu prawyborczego Konfederacji (zdj. arch.)
Janusz Korwin-Mikke podczas zjazdu prawyborczego Konfederacji (zdj. arch.) (PAP, Fot: PAP/Tomasz Gzell)
d44waad

W sobotę podczas Zjazdu Delegatów w Warszawie Konfederacja przeprowadziła pierwsze w historii partii prawybory. 314 elektorów mogło oddawać głos na jednego z kandydatów zgłoszonych przez ugrupowania wchodzące w koalicję.

Organizatorzy prawyborów od początku podkreślali, że formuła została zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych. Zasada była prosta - ten z kandydatów, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich, otrzyma nominację na kandydata Konfederacji na prezydenta.

Większość głosów zapewnił sobie Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego. W ostatnim głosowaniu pokonał Grzegorza Brauna z Korony. - W pierwszej kolejności chcę podziękować naszym wyborcom i sympatykom, bo bez was nie byłoby tak wielkiego sukcesu Konfederacji - przyznawał Krzysztof Bosak. - To był dla mnie zaszczyt konkurować z takimi kandydatami w tych prawyborach. Jesteśmy jedną drużyną - dodał.

d44waad

Zobacz też: Zbigniew Ziobro bronił ustawy w Senacie. Śmiszek komentuje

Jedność w ugrupowaniu trwała zaledwie kilkanaście godzin. Decyzję Konfederacji skomentował na Twitterze Janusz Korwin-Mikke, jeden z twórców koalicji. "Dziwne pretensje, że "manipulowali, bo nie chcieli uszanować wyników prawyborów". Krzysztof Bosak dostał w nich 1/3 elektorów, czyli formalnie większość nie chciała jego wyboru. Większości nie miał nikt. Reszta historii to manipulacje - jak to w d....kracji. Normalka" - napisał prezes KORWiN.

W kolejnym wpisie Korwin stwierdził wprost, że to Grzegorz Braun byłbym lepszym kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich. Na poparcie swoich słów przedstawił wyliczenia, które różnią się od siebie o niespełna 2 pkt proc.

Sam Korwin-Mikke walczył o partyjną nominację w walce o fotel prezydencki. Uzyskał piąty wynik, a wyprzedził go nie tylko Krzysztof Bosak, czy Grzegorz Braun, ale także mniej znani działacze rozpoznawalni w całym kraju jak Konrad Berkowicz oraz Artur Dziambor.

d44waad

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy pójdziemy do urn?

Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsza tura ogólnopolskich wyborów prezydenckich. Decyzja w tej sprawie należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Przypomnijmy, że Andrzej Duda wygrał wybory 10 maja 2015 roku, a został zaprzysiężony 6 sierpnia.

Zgodnie z Konstytucją wybory prezydenckie mogą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed zakończeniem urzędowania głowy państwa, w dzień wolny od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44waad

Podziel się opinią

Share

d44waad

d44waad
Więcej tematów