Trwa ładowanie...

Prawybory w Konfederacji. Chcesz zagłosować, musisz zapłacić

Prawie tysiąc osób wpłaciło już wymaganą darowiznę i jest uprawnionych do głosowania. Kto zostanie kandydatem Konfederacji na prezydenta? O tym dowiemy się 18 stycznia po prawyborach organizowanych w systemie elektorskim. Chętnych do reprezentowania formacji w wyścigu o pałac prezydencki jest 9 osób.
Share
Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja).
Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja).Źródło: Getty Images
d2i7x8i

W ostatnich wyborach parlamentarnych Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobyła poparcie 1 256 953 wyborców, którzy oczekują wyłonienia jednego kandydata ideowej prawicy w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Władze Konfederacji postanowiły oddać decyzję w tej sprawie wyborcom i sympatykom, przeprowadzając otwarte prawybory spośród grona liderów.

d2i7x8i

"W imieniu Konfederacji Wolność i Niepodległość zaprosiliśmy szereg znamienitych postaci także spoza grona polityków naszej partii. Organizowana przez nas procedura ma wyłonić kandydata ideowej prawicy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy na stronie ugrupowania. Osoby, które zgłosiły się do prawyborów to Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Jacek Wilk i Magdalena Ziętek-Wielomska.

Prawybory będą organizowane w systemie elektorskim. W grudniu i styczniu odbędzie się szesnaście konwencji wojewódzkich, na których wyborcy będą mogli poprzeć wybranego przez siebie kandydata. Po każdym ze zjazdów kandydat otrzyma, proporcjonalną do poparcia, liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami. 18 stycznia 2020 roku w Warszawie odbędzie się zjazd elektorski, na którym zostanie wyłoniony zwycięzca prawyborów.

Sondaż prezydencki WP. Patryk Jaki: w naszym obozie Hołownia jest niedoceniany

Przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej Witold Tumanowicz poinformował, że do tej pory zainteresowanie głosowaniem wyraziło kilka tysięcy osób z całego kraju, a prawie tysiąc z nich dokonało już wpłat wymaganej kwoty. Tumanowicz spodziewa się, że większość wyborców dopełni formalności "na ostatnią chwilę".

d2i7x8i

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i7x8i

Podziel się opinią

Share
d2i7x8i
d2i7x8i
Więcej tematów