Trwa ładowanie...
d3ucesw

Wybory prezydenckie 2020 i kłopoty Konfederacji. Banki nie chcą dać kredytu na kampanię Krzysztofa Bosaka

Wybory prezydenckie 2020. Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak oficjalnie zainauguruje swoją kampanię wyborczą w piątek w Studiu Skandal w Warszawie. Problem jest jeden: na razie nie ma na nią pieniędzy.
Share
Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta.
Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta.Źródło: PAP, Fot: PAP
d3ucesw

Według informacji Wirtualnej Polski, Krzysztofowi Bosakowi zarówno prywatne, jak i państwowe banki nie chcą przyznać kredytu na kampanię.

– Chodzi tylko o 600 tys. złotych, a i tak spotykamy się z odmowami – przyznaje nam informator ze sztabu kandydata Konfederacji. – Będziemy próbować teraz w mniejszych bankach – dorzuca. – Ale co z tego będzie? Nie wiadomo.

Wybory prezydenckie i Krzysztof Bosak. Banki nie lubią Konfederacji

d3ucesw

Zadłużanie się w bankach przez partie polityczne na czas kampanii nie jest praktyką szczególną. Robią to niemalże wszystkie opcje. Od lat.

To m.in. na kredytach w największych bankach będzie opierać się kampania kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Platforma – jak informowaliśmy już w Wirtualnej Polsce – ma zamiar wydać na nią rekordową kwotę – 19 mln zł. To maksymalny dopuszczalny limit zapisany w prawie.

Podobne pieniądze wyda na kampanię prezydencką PiS – co daje już na samym starcie gigantyczną przewagę nad innymi formacjami.

d3ucesw

Problem mają mniejsze partie – zwłaszcza te, które dopiero co dostały się do parlamentu.

Konfederacja – sejmowy beniaminek – będzie otrzymywać co prawda z państwowej kasy 7 mln zł rocznie, ale pierwsza transza na konto formacji zostanie przelana... na początku maja. Czyli na sam koniec kampanii, tuż przed I turą wyborów prezydenckich.

Komitet kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka – jak słyszymy – będzie zbierać pieniądze na kampanię przez internet. – Liczymy na darowizny, zostało nam też trochę pieniędzy z prawyborów. Z tego też skorzystamy – mówi nam jeden z kluczowych polityków z kręgu Bosaka.

– Wyborcy Konfederacji są najbardziej krytycznie i samodzielnie myślącymi wyborcami w Polsce. Liczymy na ich pomoc, również finansową – przyznaje Wirtualnej Polsce Krzysztof Bosak.

d3ucesw

Na razie kandydat "gryzie trawę" – jest jednym z najbardziej aktywnych dziś pretendentów do objęcia najwyższego urzędu w państwie. Przejechał w czasie procesu prawyborów w Konfederacji – powszechnie uznanych za sukces – setki kilometrów i odbył dziesiątki spotkań z wyborcami.

Bosak zdaje sobie sprawę z trudności finansowych, ale – jak mówi – jest dobrej myśli. – Wchodzimy w kampanię prezydencką z optymizmem i energią – zapewnia.

Sztabowcy polityka bazują na niełatwych realiach: wystąpili niedawno o kredyt do największych banków, ale zderzyli się ze ścianą.

CZYTAJ TEŻ: Najdroższe wybory prezydenckie w historii. Partie wydadzą majątek na kampanie swoich kandydatów

d3ucesw

– Decyzje banków odbieramy jako motywowane politycznie – mówi nam współpracownik Krzysztofa Bosaka. – Potężne finansowe instytucje albo nas nie lubią, albo boją się narazić rządowi – dodaje nasz rozmówca.

Ale jest też mniej "spiskowe" wyjaśnienie tej niekorzystnej dla kandydata Konfederacji sytuacji.

– Banki pamiętają, jak zadłużał się u nich Ryszard Petru z Nowoczesną, który potem nie umiał nawet poprawnie rozliczyć kampanii, przez co jego partia straciła miliony złotych z budżetu. Może dlatego banki teraz nie chcą nam udzielić kredytu, bo nie mają zaufania do nowych formacji – zastanawia się polityk Konfederacji.

Wybory prezydenckie. Potężne subwencje dla największych

d3ucesw

Państwowa Komisja Wyborcza po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych 13 października 2019 r. poinformowała, że wysokość subwencji przysługująca partiom politycznym w nowej kadencji (do roku 2023) sięgnie łącznie kwoty blisko 70 mln 415 tys. zł rocznie. To oznacza, że wszystkie ugrupowania w ciągu 4-letniej kadencji Sejmu dostaną w sumie aż 281 mln 660 tys. zł na realizację zadań statutowych (kwota ta zostanie podzielona proporcjonalnie w oparciu o uzyskane głosy).

Bosak PAP
BosakŹródło: PAP, Fot: PAP

Roczna kwota subwencji, jaką będzie otrzymywało Prawo i Sprawiedliwość, to 23,3 miliona złotych. Dla porównania, w poprzedniej kadencji było to 18,5 miliona złotych. Więcej pieniędzy niż dotychczas otrzymają także inne partie. Platforma Obywatelska miała dotąd 15,5 miliona złotych rocznie, a dostanie 19,8 miliona złotych. Niemalże dokładnie tyle PO zamierza wydać na kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. PiS na kampanię Andrzeja Dudy wyda również niemal 20 mln zł.

Dużo gorzej mają mniejsze ugrupowania. SLD i PSL nie chcą zdradzić, ile planują wydać na kampanie Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza, bo... dziś tego nie wiedzą i nie mają zaplanowanych dokładnych wydatków. Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, będzie to maksymalnie kilka milionów złotych (w przypadku PSL i Lewicy mniej niż 4-5 mln zł).

d3ucesw

– My kasę na konto z subwencji budżetowej dostaniemy dopiero w maju. Tuż przed wyborami – mówił nam niedawno szef SLD Włodzimierz Czarzasty (jego partia będzie dostawać rocznie 11 mln zł do 2023 roku).

Wybory prezydenckie. Taniej nie będzie. Konfederacja na końcu listy

W 2015 roku na swoje kampanie poszczególni kandydaci na urząd Prezydenta RP wydali od kilkunastu tysięcy do kilkunastu milionów złotych. W sumie kandydaci pięć lat temu przeznaczyli na ten cel ponad 42 miliony złotych. Porównywalną kwotę w 2020 roku wyda jedynie... dwóch kandydatów największych partii. To pokazuje, jak bardzo "bogaci" się dziś polska polityka, choć niekoniecznie profesjonalizuje.

– Pieniądze to nie wszystko. Jeśli kandydaci i ich sztaby nie mają pomysłu na kampanię, to pieniądze nie pomogą. Dobre pomysły są bezcenne i nie da się ich wycenić. Można wydać na kampanię masę pieniędzy - jak zrobił to PiS w wyborach parlamentarnych i przegrać wybory do Senatu – mówił portalowi BI.pl dr Mirosław Oczkoś, specjalista od politycznego wizerunku.

W 2015 r. na kampanię prezydencką Bronisław Komorowski wydał ponad 18 mln zł, Andrzej Duda – 13,5 mln zł, Adam Jarubas (PSL) – 1,5 mln zł, a Janusz Palikot i Magdalena Ogórek – po 1 mln zł. Paweł Kukiz przeznaczył jedynie 500 tys. zł (bez subwencji z budżetu, tylko z samych zbiórek zwolenników i środków własnych).

W 2020 r. kampania będzie nieporównywalnie droższa.

Środki finansowe na kampanię mogą pochodzić nie tylko z subwencji budżetowej, ale też z prywatnych funduszy Polaków, którzy mogą wpłacić na rachunek zarejestrowanego komitetu wyborczego do 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku będzie to kwota 39 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ucesw

Podziel się opinią

Share
d3ucesw
d3ucesw
Więcej tematów