Trwa ładowanie...
d3n93js

Wybory do PE. Nauczyciele mobilizują się. Część pojedzie głosować w okręgu Zalewskiej

26 maja, kierunek - Dolny Śląsk i Opolskie. Część nauczycieli zmieni okręg wyborczy tak, by w wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosować na kontrkandydata minister Anny Zalewskiej. - Powinna zostać w Polsce i odpowiedzieć za swoją deformę - mówią nam nauczyciele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anna Zalewska startuje w wyborach do PE z okręgu obejmującego woj. dolnośląskie i opolskie
Anna Zalewska startuje w wyborach do PE z okręgu obejmującego woj. dolnośląskie i opolskie (East News, Fot: TOMASZ HO/Polska Press)
d3n93js

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w wyborach do Parlamentu Europejskiego startuje z okręgu nr 12 obejmującego województwa dolnośląskie i opolskie.

Pomysł, by w ostatni weekend maja wybrać się na Dolny Śląsk lub Opolszczyznę, pojawił się na grupach i profilach nauczycieli na Facebooku.

"Pani Zalewska, zmieniam okręg!"

"Jestem nauczycielem. Pani Zalewska, zmieniam specjalnie okręg wyborczy, żeby zagłosować. I nie jestem sam!" - napisał nauczyciel z Wielkopolski.

W ślad za nim poszli inni. Jego pomysł zaczął nieść się po grupach zrzeszających nauczycieli. Pani Anna, z tego samego województwa, wyznaje Wirtualnej Polsce: - Tak, zamierzam zmienić okręg wyborczy.

d3n93js

- Uważam, że pani Zalewska powinna zostać w Polsce i odpowiedzieć za swoją deformę i zrównanie nauczycieli do poziomu zera. Wyjazd do Brukseli byłby ucieczką przed odpowiedzialnością - dodaje.

Zobacz także: Wybory do PE 2019. Zaskakujące wyznanie posła Jakubiaka ws. Tuska

"Nie" dla Zalewskiej i "nie" dla Kempy

Anna Zalewska jest jedynką PiS w okręgu nr 12. Z tej samej listy, z drugiego miejsca, startuje też Beata Kempa. Nauczyciele zapowiadają, że będą głosować tak, by ani Zalewska, ani Kempa nie otrzymały mandatu do PE.

d3n93js

- Absolutnie nie będę głosować na nikogo z listy PiS. Myślę, że najprędzej na panią Janinę Ochojską - mówi nam pani Anna. Ochojska jest jedynką na liście Koalicji Europejskiej w okręgu nr 12.

Inna nauczycielka z Łodzi mówi WP: - Pochodzę z Prudnika w województwie opolskim i chyba odwiedzę w tym terminie rodziców. Również zapowiada, że nie zagłosuje na nikogo z listy PiS.

    East News
(East News, Fot: Tomasz Kudala)

Nauczyciele, rodziny, znajomi

Część nauczycieli organizuje się indywidualnie, ale, jak słyszymy, są też szkoły, które wspólnie zbierają się do wyjazdu na Dolny Śląsk i Opolszczyznę 26 maja. Są i tacy, którzy chcieliby wziąć udział w tej inicjatywie, ale po strajku nie stać ich finansowo na żadną podróż.

d3n93js

- Pomysł jest wymowny i współgra z petycją "Bruksela nie dla Zalewskiej". Nauczyciele z Dolnego Śląska zapowiadają mobilizację. Także z rodzinami, znajomymi. Pomysł jest dobry. Annie Zalewskiej nie należy się nagroda w postaci mandatu do PE. Żaden minister nie zrobił w oświacie tyle złego, a już szczególnie uczniom - mówi nam pani Joanna, nauczycielka.

I dodaje, że Zalewska powinna zostać w kraju i zmierzyć się z wrześniową premierą jej reformy. - Dymisji w tej chwili też jestem przeciwna z tego samego powodu - wyznaje.

CZYTAJ TEŻ: Strajk nauczycieli zawieszony, ale to nie koniec. Inne grupy chcą połączyć siły z pedagogami

Jak głosować poza miejscem zameldowania

Osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania, mogą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia umożliwiającego głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Aby je otrzymać, należy zgłosić się do swojego urzędu gminy do 24 maja.

d3n93js

Druga możliwość to dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej, konkretnej gminie. Aby to robić, należy zgłosić się do urzędu gminy, gdzie chcemy głosować, do 21 maja. Odpowiedni wniosek można złożyć osobiście lub przez internet za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl.

Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja.

CZYTAJ TEŻ: Strajk nauczycieli zawieszony. Jak będzie od poniedziałku? "18 godzin przy tablicy, poza tym nie robimy nic"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n93js

Podziel się opinią

Share
d3n93js
d3n93js