Wybory do Europarlamentu 2024. Kto może głosować?

Wybory do Parlamentu Europejskiego pozwalają na wyłonienie europosłów reprezentujących poszczególne kraje Unii Europejskiej oraz ich obywateli podczas posiedzeń PE. Kto ma prawo wyboru kandydatów?

Wybory do PE 2024. Kto może głosować?
Wybory do PE 2024. Kto może głosować?
Źródło zdjęć: © PAP, Pixabay

21.05.2024 | aktual.: 21.05.2024 12:32

W dniach 6-9 czerwca 2024 Europejczycy wybiorą posłów i posłanki, którzy będą reprezentować ich interesy w czasie pięcioletniej kadencji Parlamentu Europejskiego. Kto jest uprawniony do oddania głosu?

Warunki głosowania w wyborach do PE w Polsce

Prawo do oddania głosu w wyborach do PE mają wszyscy obywatele poszczególnych krajów członkowskich Unii, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą określony prawem wiek i posiadają prawa wyborcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyborca, który chce otrzymać kartę do głosowania w wyborach do Europarlamentu, powinien w dniu wyborów zgłosić się do swojej obwodowej komisji, przedstawić dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty lub paszport. Po weryfikacji danych osobowych przez członka tej komisji otrzyma kartę, na której może oddać swój głos.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać swój głos?

Wyborca może oddać głos w obwodowej komisji wyborczej, gdzie znajduje się na liście wyborców, czyli najczęściej w miejscu swojego zamieszkania. Jednak nie tylko. Po uzyskaniu zaświadczenia o prawie do głosowania lub na podstawie wniosku o wpis na inną listę wyborczą, wyborca może głosować w dowolnej komisji znajdującej się zarówno w Polsce jak i za granicą.

Eurowybory 2024. Szczególne wymagania w innych krajach UE

W Polsce obywatele mogą oddać swój głos w wyborach do Europarlamentu dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Przepisy te nie są jednak jednolite we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na Malcie, w Austrii czy w Niemczech wystarczy mieć ukończone 16 lat, aby móc głosować. Ten sam wiek uprawnia w Belgii, jednak aby uzyskać takie prawo, konieczne jest wystąpienie ze specjalnym wnioskiem o przyznanie prawa do głosowania. W Grecji natomiast, wiekiem uprawniającym do głosowania, jest 17 lat. 

Czy istnieje obowiązek głosowania w wyborach europejskich?

To, że obywatel może głosować na kandydatów na europosłów w wyborach europejskich, nie oznacza, że ma taki obowiązek. Nie obowiązuje przymus głosowania – to przywilej, z którego obywatele krajów UE mogą skorzystać

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)