Wybory 2023. Głosowanie przez pełnomocnika. Kończy się czas na składanie wniosków
15 października odbędą się wybory parlamentarne. Wyborcy, którzy wezmą w nich udział, wybiorą swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Część z nich będzie uprawniona do głosowania przez pełnomocnika. Jak wskazuje kalendarz wyborczy, 6 października kończy się czas na złożenie wniosku w tej sprawie.
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym wyborcy mają coraz mniej czasu na dopełnienie formalności. Wkrótce upłynie on m.in. osobom, które chcą wziąć udział w głosowaniu przez pełnomocnika. Na dopełnienie formalności mają czas do 6 października.
Głosowanie przez pełnomocnika 2023. Dla kogo?
Jak wskazują przepisy prawa, z możliwości głosowania w wyborach przez pełnomocnika mogą skorzystać wyborcy w Polsce, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat lub posiadają orzeczenie o umiarkowanym, lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Głosować przez pełnomocnika nie mogą natomiast osoby przebywające poza granicami RP oraz wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego lub głosowania w obwodach odrębnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tysiące banerów. Pokazują, z jakimi przyszli transparentami
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Głosowanie w wyborach. Kto może zostać pełnomocnikiem?
Osoby, które w czasie nadchodzących wyborów parlamentarnych chcą skorzystać z opcji głosowania przez pełnomocnika, powinny pamiętać, że nie każda osoba może reprezentować ich wolę. Na to, kto nie może zostać pełnomocnikiem w głosowaniu, wskazuje Kodeks wyborczy. Zgodnie z jego treścią, na pełnomocnika nie może zostać wybrana osoba, która:
- wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania
- pełni funkcję męża zaufania
- jest kandydatem w danych wyborach
- nie posiada czynnego prawa wyborczego.
Pełnomocnictwo w wyborach może zostać przyjęte od jednej osoby, jednak w przypadku, gdy co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba przysposobiona, objęta opieką lub kuratelą, możliwe jest przyjęcie pełnomocnictwa od dwóch osób.
Pełnomocnik w wyborach. Jakich formalności należy dopełnić?
Ustanowienie pełnomocnika w wyborach jest możliwe po złożeniu wniosku. Ten można przesłać przez internet - za pośrednictwem serwisu ePUAP lub złożyć w urzędzie miasta, lub w urzędzie gminy właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały, lub stałego zamieszkania osoby wnioskującej. W obu przypadkach, oprócz wniosku o pełnomocnictwo, niezbędne będzie złożenie zgody na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania przez osobę uprawnioną.
Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się wraz z ogólnopolskim referendum. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, czynnych w godzinach 7:00-21:00.