Wybory 2020 odbędą się 10 maja? Elżbieta Witek wysyła pytanie do TK. Poszło też pismo do PKW

Elżbieta Witek ogłosiła, że wysłała pytanie do Państwowej Komisji Wyborczej, czy PKW może przeprowadzić wybory 10 maja. Z kolei w środę z samego rana Marszałek Sejmu ma skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. przesunięcia daty wyborów prezydenckich.

Wybory 2020 odbędą się 10 maja? Elżbieta Witek wysyła pytanie do TK. Poszło też pismo do PKW
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

- Termin wyborów 10 maja nie jest terminem obligatoryjnym i jedynym - stwierdziła Elżbieta Witek na antenie TVP.

Marszałek Sejmu poinformowała, że skierowała pismo do PKW, czy Komisja jest w stanie zorganizować wybory w dniu 10 maja. - Czekam na odpowiedź - dodała Marszałek Sejmu. Ta pojawiła się jeszcze we wtorek po godzinie 22. PKW jednoznacznie stwierdziło, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest niemożliwe.

Wybory 2020. Elżbieta Witek zwraca się do Trybunału Konstytucyjnego

- W środę rano skieruję do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie przeze mnie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją - powiedziała Witek.

– W artykule 128 ust. 2 (Konstytucji - przyp. red.) jest mowa o tym, że marszałek Sejmu ogłasza termin wyborów na dzień nie dłuższy 100 dni, nie krótszy niż 75 (dni) - tłumaczyła Elżbieta Witek. Wspomniała również o zapisie mówiącym o tym, że "w przypadku opróżnienia urzędu prezydenta, marszałek Sejmu zarządza termin wyborów w ciągu 14 dni i wybory muszą się odbyć w ciągu kolejnych 60 dni w dniu wolnym od pracy".

- Tym bardziej ten mój wniosek jest uzasadniony. Oczywiście będę prosiła TK o to, żeby ta sprawa została rozpatrzona szybko, dlatego że dzisiaj mamy już dzień 5 maja, do wyborów ogłoszonych przeze mnie zostało zaledwie kilka dni i rozumiem zaniepokojenie wszystkich obywateli, co się stanie 10 maja – mówiła dalej.

Rządzący sięgają po TK ws. wyborów 2020. Informacje Wirtualnej Polski

Wirtualna Polska opisywała wcześniej, że w obozie rządowym brany jest pod uwagę alternatywny wariant majowych wyborów. Zakłada on m.in. wykorzystanie Trybunału Konstytucyjnego, ponowne delegowanie spraw organizacyjnych PKW oraz odejście od powszechnego głosowania korespondencyjnego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1320)