Trwa ładowanie...

Wybory 2020. PKW odpowiada marszałek Elżbiecie Witek

Jest odpowiedź na pismo marszałek Elżbiety Witek ws. wyborów prezydenckich. Jak informuje PKW, przeprowadzenie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja jest niemożliwe.

Wybory 2020. PKW odpowiada marszałek Elżbiecie WitekŹródło: PKW
d4gd0c1
d4gd0c1

Jeszcze we wtorek późnym wieczorem PKW odpowiedziało na pismo marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Wybory 2020. Marszałek Elżbieta Witek pyta, PKW odpowiada

Przypomnijmy, Elżbieta Witek wypowiadała się we wtorek w "Gościu Wiadomości". Na antenie TVP ogłosiła, że kieruje do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o możliwość przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Witek wysłała też pismo do PKW z prośbą o stwierdzenie, czy przeprowadzenie wyborów w dniu 10 maja jest możliwe.

Odpowiedź ze strony PKW jest jednoznaczna. "Państwowa Komisja Wyborcza, odpowiadając na pismo z dnia 5 maja 2020 r., informuje, że przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych" - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego PKW, Sylwestra Marciniaka.

Zobacz też: Wybory 2020. Bosak: debata to nie zasługa, ale obowiązek TVP

Wybory prezydenckie 2020. PKW: Warunki muszą być znane wszystkim

Jak dodaje Marciniak, do wyborów zostało zaledwie 5 dni a stan prawny dotyczący przeprowadzenia wyborów prezydenckich jest w dalszym ciągu niejasny. Przewodniczący PKW zauważył też, że na mocy art. 102 "ustawy covidowej" kompetencje PKW ws. ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart zostały zawieszone.

d4gd0c1

PKW w oświadczeniu odniosła się także do kwestii ustawy, która przez ostatnie kilkadziesiąt dni była procedowana w Senacie. "Ponadto warunki udziału w głosowaniu muszą być znane wszystkim wyborcom. Obecnie wyborcy nie posiadają wiedzy, w jaki sposób będą mogli oddać głos" - czytamy. PKW zwraca także uwagę na konieczność dostarczenia wyborcom kopert do głosowania w odpowiednim terminie.

W odpowiedzi do Elżbiety Witek czytamy również, że wybory prezydenckie nie mogą się odbyć bez odpowiedniego przeszkolenia członków komisji wyborczych. Na to, jak zauważa PKW, zostały zaledwie dwa dni, co z miejsca uniemożliwia odpowiednie przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Wybory 2020. PKW: Wyborów 10 maja nie da się właściwie przygotować

W piśmie poruszony jest także temat tych wyborców, którzy mieszkają i przebywają za granicami naszego państwa. Jak stwierdza przewodniczący PKW, termin na zgłoszenie przez tych Polaków chęci głosowania korespondencyjnego już minął.

"Mając powyższe na względzie Państwowa Komisja Wyborcza wyraża opinię, że ze wskazanych wyżej przyczyn nie da się właściwie przygotować tak skomplikowanego organizacyjnie mechanizmu, jakim są wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, by móc je prawidłowo przeprowadzić w dniu 10 maja" - podkreśla Sylwester Marciniak.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4gd0c1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gd0c1
Więcej tematów