Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Sędziowie rezygnują z zasiadania w okręgowych komisjach wyborczych

Co z wyborami prezydenckimi 2020? Według najnowszych doniesień sędziowie deklarujący do tej pory chęć zasiadania w okręgowych komisjach wyborczych, zaczynają rezygnować. Zgodę wycofało już 61 sędziów.

Wybory 2020. Sędziowie rezygnują z zasiadania w okręgowych komisjach wyborczychŹródło: Getty Images
d3uyg8f
d3uyg8f

O rezygnacji sędziów z członkostwa w komisjach wyborczych poinformował szef PKW Sylwester Marciniak. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano uchwałę, w której przeczytać można, że dotychczas zrezygnowało 61 sędziów.

Wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. Ogłoszono w niej również też, że listę sędziów uzupełniono już o 39 nowych członków, którzy zgodzili się zasiąść w komisjach.

- Część sędziów jako powód rezygnacji podało epidemię, dla innych rezygnacja stanowiła natomiast manifest polityczny - mówi nieoficjalnie w rozmowie z "Rzeczpospolitą" źródło zbliżone do PKW.

Wybory 2020. Sędziowie nie chcą zasiadać w okręgowych komisjach wyborczych

Wśród członków komisji wyborczych zasiadać musi od 4 do 10 sędziów. Do liczby tej dolicza się także komisarza wyborczego, który jest przewodniczącym komisji. Powołuje się go z urzędu.

Zobacz też: Szydło odsłania kulisy rozmowy z Kaczyńskim na temat wyborów prezydenckich

Minimalna liczba osób zasiadających w komisjach wynosi 5. Dziennik donosi jednak, że w większości z nich minimalny skład określono na poziomie 5 osób.

- Jeżeli liczba członków komisji spadnie poniżej pięciu, ta nie będzie mogła działać i np. przekazać protokołów z wyborów PKW. Ważniejsze jest jednak to, że braki kadrowe to powód do składania protestów wyborczych - dodaje rozmówca.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uyg8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uyg8f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj