Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów prezydenckich? Jak głosować na wakacjach?

Wybory prezydenckie wkroczyły w decydującą fazę. W drugiej turze o zwycięstwo walczyć będą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Kiedy odbędzie się druga tura? Jak głosować na wakacjach?

Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów prezydenckich? Jak głosować na wakacjach?Źródło: WP
d1p45xd
d1p45xd

Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów prezydenckich?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7:00, a ich zamknięcie zaplanowano na godzinę 21:00. Głosować można także korespondencyjnie.

Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył 43,5 proc. głosów. Urzędujący prezydent był zadowolony ze swojego wyborczego wyniku, ale wie, że musi jeszcze włożyć sporo pracy w swoją kampanię wyborczą, by przekonać Polaków, że to on przez kolejne pięć lat powinien być prezydentem.

Jego rywalem w drugiej turze wyborów prezydenckich będzie Rafał Trzaskowski. Kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach poprało 30,46 proc. głosujących obywateli.

Wybory 2020. Jak głosować na wakacjach?

Aby głosować poza miejscem zamieszkania - czyli na przykład na wakacjach - potrzebne jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Może nam je wydać gmina, w której jesteśmy w spisie wyborców. Odbieramy je osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby. Zaświadczenie można odebrać do piątku 10 lipca w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

d1p45xd

Glosowanie poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Posiadając zaświadczenie o prawie do głosowania, możemy oddać głos w dowolnym lokalu w Polsce lub za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Osoby, które zgłosiły się po zaświadczenie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich otrzymały dwa egzemplarze. Jedno mogły wykorzystać podczas pierwszej tury, a kolejne w drugiej turze. Jeśli zaświadczenie zostało zgubione, to nie ma możliwości powtórnego uzyskania go.

Wniosek o zaświadczenie może zostać złożony pisemnie, telefaksem lub drogą elektroniczną. Urząd zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje od ręki. Można je odebrać albo za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.

Kto może głosować poza miejscem zamieszkania?

Każdy, kto ma pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat, może głosować poza miejscem zamieszkania, jeśli np. wyjeżdża na wakacje, na delegację itd. Musi mieć jednak zaświadczenie o prawie do głosowania, które uzyska w urzędzie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców.

Zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi nam głosowanie poza miejscem zamieszkania, musimy odebrać osobiście, ewentualnie upoważnić do odbioru zaufaną osobę.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1p45xd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p45xd
Więcej tematów