Trwa ładowanie...
d1niyu2

Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów prezydenckich? Jak głosować na wakacjach?

Wybory prezydenckie wkroczyły w decydującą fazę. W drugiej turze o zwycięstwo walczyć będą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Kiedy odbędzie się druga tura? Jak głosować na wakacjach?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów?
Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów? (WP)
d1niyu2

Wybory 2020. Kiedy druga tura wyborów prezydenckich?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7:00, a ich zamknięcie zaplanowano na godzinę 21:00. Głosować można także korespondencyjnie.

Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył 43,5 proc. głosów. Urzędujący prezydent był zadowolony ze swojego wyborczego wyniku, ale wie, że musi jeszcze włożyć sporo pracy w swoją kampanię wyborczą, by przekonać Polaków, że to on przez kolejne pięć lat powinien być prezydentem.

d1niyu2

Jego rywalem w drugiej turze wyborów prezydenckich będzie Rafał Trzaskowski. Kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach poprało 30,46 proc. głosujących obywateli.

Wybory 2020. Jak głosować na wakacjach?

Aby głosować poza miejscem zamieszkania - czyli na przykład na wakacjach - potrzebne jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Może nam je wydać gmina, w której jesteśmy w spisie wyborców. Odbieramy je osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby. Zaświadczenie można odebrać do piątku 10 lipca w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

Glosowanie poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Posiadając zaświadczenie o prawie do głosowania, możemy oddać głos w dowolnym lokalu w Polsce lub za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Osoby, które zgłosiły się po zaświadczenie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich otrzymały dwa egzemplarze. Jedno mogły wykorzystać podczas pierwszej tury, a kolejne w drugiej turze. Jeśli zaświadczenie zostało zgubione, to nie ma możliwości powtórnego uzyskania go.

d1niyu2

Wniosek o zaświadczenie może zostać złożony pisemnie, telefaksem lub drogą elektroniczną. Urząd zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje od ręki. Można je odebrać albo za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.

Kto może głosować poza miejscem zamieszkania?

Każdy, kto ma pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat, może głosować poza miejscem zamieszkania, jeśli np. wyjeżdża na wakacje, na delegację itd. Musi mieć jednak zaświadczenie o prawie do głosowania, które uzyska w urzędzie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców.

Zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi nam głosowanie poza miejscem zamieszkania, musimy odebrać osobiście, ewentualnie upoważnić do odbioru zaufaną osobę.

d1niyu2

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1niyu2

Podziel się opinią

Share

d1niyu2

d1niyu2
Więcej tematów