Wszystkich Świętych 2023. Czy to święto nakazane? Co z wizytą na cmentarzu?
Uroczystość Wszystkich Świętych jest bardzo ważnym świętem w Kościele katolickim. To również dzień ustawowo wolny od pracy i nauki. Czy 1 listopada trzeba uczestniczyć we mszy świętej? Czy wizyta na cmentarzu jest tego dnia dla katolika obowiązkowa?
26.10.2023 12:06
Uroczystość Wszystkich Świętych jest wspomnieniem chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Jak wskazuje doktryna Kościoła katolickiego, uroczystość stanowi wyraz wiary w obcowanie świętych oraz powszechne powołanie do świętości. Czy w tym dniu wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej?
Czy we Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła?
Listę uroczystości nakazanych, czyli świąt, w trakcie których wierni powinni uczestniczyć w liturgii, wskazuje kanon 1246 par. 1 Kodeksu prawa kanonicznego. Zgodnie z jego treścią, Wszystkich Świętych jest jednym ze świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni powinni tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. Co ważne, zgodnie z katolicką doktryną, obowiązek uczestnictwa w liturgii 1 listopada spełnia również osoba, która weźmie udział w nabożeństwie wieczornym odprawianym dzień wcześniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy we Wszystkich Świętych wierni muszą obowiązkowo udać się na cmentarz? W przeciwieństwie do uczestnictwa we mszy świętej, przepisy prawa kościelnego nie nakazują wiernym wizyt w nekropoliach 1 listopada. Odwiedzanie grobów bliskich oraz znajomych jest jednak tradycją głęboko zakorzenioną w polskiej kulturze.
Wszystkich Świętych i Zaduszki 2023. Czy 2 listopada to święto nakazane?
Dzień po Uroczystości Wszystkich Świętych w Kościołach rzymskokatolickich obchodzone jest Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, nazywane Zaduszkami. Czy w tym dniu katolicy również mając obowiązek uczestniczenia we mszy świętej? 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy i szkoły. Zaduszki nie są również świętem nakazanym. To jednak uroczystość szczególnie obchodzona w Kościele katolickim. W tym dniu odprawiane są liturgie godzin, trzy msze oraz procesje, obejmujące pięć stacji.