Wszystkich Świętych za kilka dni. Jak obchodzimy 1 listopada? Skąd wzięło się to święto?

W tym tygodniu wypada Święto Wszystkich Świętych. Kościoły chrześcijańskie wspominają zmarłych. 1 listopada to jedno z najchętniej obchodzonych świąt w Polsce. Sprawdź, jakie tradycje się z nim wiążą.

Wszystkich Świętych za kilka dni. Jak obchodzimy 1 listopada? Skąd wzięło się to święto?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | pixaby

Święto Wszystkich Świętych 2019. Skąd wzięło się to święto?

1 listopada to w Kościele katolickim, a także w wielu Kościołach protestanckich wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba. Chrześcijanie czczą zarówno wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych świętych. Tego dnia porządkujemy groby na cmentarzach, wspominamy zmarłych krewnych, przyjaciół, zasłużonych rodaków.

W 2019 roku 1 listopada przypada w piątek. 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli właściwe wspomnienie wszystkich zmarłych. Drugi dzień świąt ma nieco niższy status niż Święto Wszystkich Świętych. W Zaduszki modlimy się za dusze cierpiące w czyśćcu za ziemskie winy.

Święto Wszystkich Świętych początkowo odbywało się 13 maja i wspominano wtedy tylko świętych męczenników. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, zaś w sto lat później Grzegorz IV uczynił je wspomnieniem wszystkich świętych. Chrześcijanie modlą się tego dnia do tych, którzy bezpośrednio widzą Boga.

Dzień Wszystkich Świętych miał zastąpić wcześniejsze pogańskie obrzędy, związane z wiarą w powrót zmarłych na ziemię. Wierzenia takie stanowiły część wszystkich kultur. W niektórych obyczajach związanych z 1 i 2 listopada zauważymy wpływy niechrześcijańskich, ludowych tradycji.

Święto Wszystkich Świętych 2019. Jakie są zwyczaje w Polsce?

Tradycyjnie 1 listopada kierujemy się na cmentarze, by odgarnąć liście, wspomnieć zmarłych, położyć na grobach znicze i kwiaty. Dla katolików jest to święto nakazane, co oznacza że muszą tego dnia uczestniczyć w mszy świętej. Dla wszystkich jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Podczas Wszystkich Świętych i Zaduszek w pobliżu warszawskich cmentarzy kupimy słodki smakołyk – pańską skórkę. Z kolei Krakowie i Lublinie natkniemy się na turecki miodek albo szczypkę. Możemy wziąć udział w kwestach na ratowanie zabytkowych grobów, w których biorą udział między innymi znani aktorzy. Wszystkich Świętych to także okazja do rodzinnych spotkań, a w związku z licznymi podróżami – dzień, kiedy należy zachować szczególną ostrożność na drogach.

W oktawie Wszystkich Świętych wierni mogą uzyskać odpust zupełny za dusze czyśćcowe. Do warunków jego otrzymania zalicza się pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. Katolicy biorą także udział w wypominkach, czyli nabożeństwach za zmarłych. Według niektórych źródeł, tradycja modlitw za zmarłych sięga w Polsce X wieku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)