Trwa ładowanie...

Święto Wszystkich Świętych 2019 a Zaduszki. Czym różnią się te święta?

Czym różni się dzień Wszystkich Świętych od Zaduszek? Obydwa święta pamięci o zmarłych wypadają na początku listopada. Nie wszyscy wiedzą, że uroczystości te mają odmienną tradycję.
Share
Zbliża się Święto Wszystkich Świętych. Dzień potem będą Zaduszki.
Zbliża się Święto Wszystkich Świętych. Dzień potem będą Zaduszki.Źródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: NotFromUtrecht
d16ikrv

Chociaż to 1 listopada najwięcej z nas odwiedza groby zmarłych, dzień ten Kościół katolicki ustanowił przede wszystkim, by wspominać o świętych, którzy już dostali się do nieba. To 2 listopada jest dniem modlitw w intencji zbawienia dusz czyśćcowych.

Święto Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym różnią się według tradycji

W Święto Wszystkich Świętych Kościół wspomina zarówno kanonizowanych i beatyfikowanych, jak i nieznanych świętych. Uroczystość tę wprowadził w IX wieku papież Grzegorz IV. Wcześniej 1 listopada wspominano męczenników, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. Z kolei Dzień Zaduszny zapoczątkował w X wieku św. Odilon, benedyktyn, który chciał stworzyć przeciwwagę dla pogańskiego kultu zmarłych.

d16ikrv

Dzień Zaduszny ma nieco niższą rangę niż Święto Wszystkich Świętych. Nie jest świętem nakazanym – wierni nie muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. O ile w oba dni odwiedza się groby zmarłych z rodziny i uczestniczy w modlitwach, o tyle Zaduszki przechowały więcej z inspirujących je zwyczajów niechrześcijańskich. W poprzednich wiekach przed Zaduszkami sprzątano nie tylko groby, lecz także domy. Ludzie przygotowywali dla dusz zmarłych posiłek oraz wodę i mydło, aby przybysze z zaświatów mogli się nakarmić i obmyć.

Od lat 50. w wielu miastach Polski organizuje się Zaduszki Jazzowe. Serię koncertów zapoczątkowali w Krakowie tacy artyści, jak Krzysztof Komeda czy Andrzej Kurylewicz. Dziś w okresie zadusznym festiwale muzyczne powracają między innymi w Siedlcach, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Ełku, Opolu, Gdyni i Gdańsku.

Święto Wszystkich Świętych 2019 a Zaduszki. Który dzień jest wolny od pracy?

W Dzień Zaduszny, poza modlitwą, wierni ofiarowują w intencji dusz czyśćcowych jałmużnę dla ubogich. Zwyczaj rozdawania chleba żebrakom przetrwał jeszcze do XX wieku. Katolicy składają też w kościołach prośby o wypominki. Imiona i nazwiska zmarłych odczytywane są podczas nabożeństw.

1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Urzędy, szkoły i sklepy są zamknięte. Dniem wolnym nie są natomiast Zaduszki – będziemy mogli wtedy zaopatrzyć się w sklepach.

d16ikrv

Podziel się opinią

Share
d16ikrv
d16ikrv
Więcej tematów