Trwa ładowanie...

Wybory 2019. Rodzinne klany w Sejmie i Senacie

W nowo wybranym parlamencie zasiądzie ojciec i syn. To, co uchwali w Sejmie mąż - poseł, w Senacie rozpatrywać będzie żona - senator. Polityka bywa zaraźliwa. Tworzą się rodzinne polityczne klany.

Wybory 2019. Rodzinne klany w Sejmie i SenacieŹródło: PAP, fot: Stach Leszczyński
d3ru3dc
d3ru3dc

Z okręgu katowickiego do Sejmu dostał się ojciec i syn. Mowa o Andrzeju Sośnierzu, byłym prezesie Narodowego Funduszu Zdrowia, związanym z partią Porozumienia Jarosława Gowina i jego synu Dobromirze, byłym europośle, który został posłem z ramienia Konfederacji.

- Obaj jesteśmy po prawej stronie sceny politycznej. Mój syn szedł własną drogą i z własnej inicjatywy dostał się do Sejmu. Jestem zadowolony, że to mój syn. Ja jestem bardziej pragmatyczny, on jest ortodoksyjny. Jeszcze nie zarządzał, więc być może dlatego jest bardziej stanowczy - powiedział w rozmowie z tvp.info Sośnierz-senior.

Panowie konkurowali ze sobą w kampanii wyborczej, startowali z różnych list.

- Mamy szczególną sytuację, ponieważ jesteśmy z różnych partii. Częściej takie przypadki dotyczą tej samej partii politycznej. Na tyle znamy z ojcem swoje poglądy, że nikt nie próbuje przeciągnąć drugiego na swoją stronę - przekonuje tvp.info Sośnierz-junior.

d3ru3dc

Mąż poseł, żona senator

Posłem PiS ze Śląska został senator ubiegłej kadencji Adam Gawęda. Jego żona Ewa Gawęda została senatorem PiS. Startowała z tego samego okręgu na Śląsku, w którym w poprzedniej kadencji mandat zdobył jej mąż.

Senator Gawęda od 1990 roku prowadzi zakład fotograficzny. Do polityki weszła podczas ostatnich wyborów samorządowych - z sukcesem. Zdobyła mandat radnej sejmiku śląskiego.

Żona senator, mąż senator

Nie tylko w PiS pociąg do polityki bywa zaraźliwy. W Senacie zasiądzie obok siebie małżeństwo, które kandydowało z list Koalicji Obywatelskiej: Barbara i Bogdan Zdrojewscy.

Zdrojewscy kandydowali do Senatu z Wrocławia, ale z dwóch różnych okręgów. Na Barbarę Zdrojewską zagłosowało ponad 122 tys. osób, na jej męża, byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego głos oddało ponad 133 tys. wyborców.

Bracia dwaj. Jeden w Sejmie, drugi w Senacie

Bolesław Piecha z PiS po raz kolejny objął mandat posła. Startował z okręgu nr 30 na Śląsku. Ze Śląska wystartował również brat byłego wiceministra zdrowia - Wojciech Piecha. Ubiegał się o ponowny wybór na senatora z listy PiS. Mandat otrzymał.

d3ru3dc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ru3dc
Więcej tematów