Trwa ładowanie...
d4rj9i5

Zaduszki a Święto Wszystkich Świętych. Czym różnią się 1 i 2 listopada?

1 i 2 listopada obchodzimy święta pamięci o zmarłych. To Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Święta te mają odmienne znaczenie i tradycję. Dowiedz się, czym się różnią. Czym są Zaduszki Jazzowe?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki obchodzimy na początku listopada. Sprawdź, czym te święta się różnią.
Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki obchodzimy na początku listopada. Sprawdź, czym te święta się różnią. (iStock.com)
d4rj9i5

Święto Wszystkich Świętych. Jakie są zwyczaje świąteczne?

1 listopada wypada Święto Wszystkich Świętych. Polacy odwiedzają wtedy cmentarze, by posprzątać groby, położyć na nich kwiaty i znicze, pomodlić się za zmarłych ze swoich rodzin.

Święto Wszystkich Świętych obchodzą katolicy, a także luteranie, anglikanie, metodyści i wiele innych wyznań protestanckich. Świętują także mieszkający w Polsce prawosławni, chociaż nie mają wtedy oficjalnych uroczystości. Dla katolików jest to święto nakazane - muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej.

d4rj9i5

Dzień Wszystkich Świętych wywodzi się ze święta pamięci o męczennikach, którzy zginęli dla wiary w Chrystusa. W IX wieku papież Grzegorz IV rozszerzył tę uroczystość na wspomnienie wszystkich świętych, a od X wieku dzień ten wypada 1 listopada. Obecnie wspominamy 1 listopada wszystkich świętych, zarówno oficjalnie uznanych przez Kościół, jak i anonimowych.

Zaduszki. Czym różnią się od Dnia Wszystkich Świętych?

2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny. W odróżnieniu od Wszystkich Świętych, w tym dniu wspominamy dusze wszystkich zmarłych, a szczególności te, które jeszcze nie dostały się do nieba. 2 listopada katolicy nie muszą uczestniczyć we mszy świętej.

Obyczaj Zaduszek jest prawie równie stary, co Święto Wszystkich Świętych. W X wieku zainicjował go św. Odilon z Cluny. Benedyktyn chciał, by nowe święto przyćmiło niechrześcijańskie obchody święta zmarłych, organizowane zazwyczaj na przełomie października i listopada.

d4rj9i5

2 listopada również można wybrać się na groby. Z Zaduszkami i oktawą Wszystkich Świętych wiąże się odprawianie nabożeństw zwanych wypominkami. W zwyczaju tym polecanie Bożemu miłosierdziu dusz zmarłych łączy się z echem obyczajów przedchrześcijańskich. Dawne ludy wierzyły, że na przełomie października i listopada duchy zmarłych na krótko powracają do swoich domów. Również chrześcijanie pozostawiali 2 listopada otwarte drzwi swoich domów oraz przygotowywali jedzenie i przybory do mycia dla duchów, które zechciałyby powrócić na ziemię.

1 a 2 listopada. Który dzień jest wolny od pracy? Czym są Zaduszki Jazzowe?

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Wolne od pracy nie są natomiast Zaduszki. W tym roku Wszystkich Świętych wypada w piątek, co skutkuje zjawiskiem "długiego weekendu". Policja apeluje, jak co roku, o szczególną ostrożność na drogach.

2 listopada w wielu miastach Polski rozpoczynają się Zaduszki Jazzowe. To cykl koncertów, podczas których wybitni muzycy polscy i zagraniczni wprowadzają słuchaczy w listopadową zadumę. Krakowskie Zaduszki Jazzowe mają najdłuższą tradycję. Zapoczątkowali je Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz i inni znakomici artyści. Później cykle listopadowych koncertów jazzowych zaczęły być organizowane między innymi we Wrocławiu, Opolu, Bydgoszczy, Pińczowie, Tarnowie, Siedlcach czy Gliwicach.

d4rj9i5

Podziel się opinią

Share
d4rj9i5
d4rj9i5
Więcej tematów