Zaduszki a Święto Wszystkich Świętych. Czym różnią się 1 i 2 listopada?

1 i 2 listopada obchodzimy święta pamięci o zmarłych. To Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Święta te mają odmienne znaczenie i tradycję. Dowiedz się, czym się różnią. Czym są Zaduszki Jazzowe?

Zaduszki a Święto Wszystkich Świętych. Czym różnią się 1 i 2 listopada?
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.10.2019 12:04

Święto Wszystkich Świętych. Jakie są zwyczaje świąteczne?

1 listopada wypada Święto Wszystkich Świętych. Polacy odwiedzają wtedy cmentarze, by posprzątać groby, położyć na nich kwiaty i znicze, pomodlić się za zmarłych ze swoich rodzin.

Święto Wszystkich Świętych obchodzą katolicy, a także luteranie, anglikanie, metodyści i wiele innych wyznań protestanckich. Świętują także mieszkający w Polsce prawosławni, chociaż nie mają wtedy oficjalnych uroczystości. Dla katolików jest to święto nakazane - muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej.

Dzień Wszystkich Świętych wywodzi się ze święta pamięci o męczennikach, którzy zginęli dla wiary w Chrystusa. W IX wieku papież Grzegorz IV rozszerzył tę uroczystość na wspomnienie wszystkich świętych, a od X wieku dzień ten wypada 1 listopada. Obecnie wspominamy 1 listopada wszystkich świętych, zarówno oficjalnie uznanych przez Kościół, jak i anonimowych.

Zaduszki. Czym różnią się od Dnia Wszystkich Świętych?

2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny. W odróżnieniu od Wszystkich Świętych, w tym dniu wspominamy dusze wszystkich zmarłych, a szczególności te, które jeszcze nie dostały się do nieba. 2 listopada katolicy nie muszą uczestniczyć we mszy świętej.

Obyczaj Zaduszek jest prawie równie stary, co Święto Wszystkich Świętych. W X wieku zainicjował go św. Odilon z Cluny. Benedyktyn chciał, by nowe święto przyćmiło niechrześcijańskie obchody święta zmarłych, organizowane zazwyczaj na przełomie października i listopada.

2 listopada również można wybrać się na groby. Z Zaduszkami i oktawą Wszystkich Świętych wiąże się odprawianie nabożeństw zwanych wypominkami. W zwyczaju tym polecanie Bożemu miłosierdziu dusz zmarłych łączy się z echem obyczajów przedchrześcijańskich. Dawne ludy wierzyły, że na przełomie października i listopada duchy zmarłych na krótko powracają do swoich domów. Również chrześcijanie pozostawiali 2 listopada otwarte drzwi swoich domów oraz przygotowywali jedzenie i przybory do mycia dla duchów, które zechciałyby powrócić na ziemię.

1 a 2 listopada. Który dzień jest wolny od pracy? Czym są Zaduszki Jazzowe?

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Wolne od pracy nie są natomiast Zaduszki. W tym roku Wszystkich Świętych wypada w piątek, co skutkuje zjawiskiem "długiego weekendu". Policja apeluje, jak co roku, o szczególną ostrożność na drogach.

2 listopada w wielu miastach Polski rozpoczynają się Zaduszki Jazzowe. To cykl koncertów, podczas których wybitni muzycy polscy i zagraniczni wprowadzają słuchaczy w listopadową zadumę. Krakowskie Zaduszki Jazzowe mają najdłuższą tradycję. Zapoczątkowali je Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz i inni znakomici artyści. Później cykle listopadowych koncertów jazzowych zaczęły być organizowane między innymi we Wrocławiu, Opolu, Bydgoszczy, Pińczowie, Tarnowie, Siedlcach czy Gliwicach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)