Trwa ładowanie...
d42pjz9

Wszystkich Świętych - 1 listopada

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Uroczystość Wszystkich Świętych jest obchodzona w Polsce i na całym świecie 1 listopada. Jest to święto kościelne, podczas którego modlimy się do wszystkich świętych. Zwyczajem tego dnia jest udawanie się na cmentarze, przystrajanie grobów zmarłych i modlitwa za ich dusze. inne nazwy Wszystkich Świętych to m.in. Dzień Zmarłych i Święto Zmarłych.

Dzień po Wszystkich Świętych 2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny (Zaduszki).

Wszystkich Świętych – geneza święta

Wszystkich świętych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa było obchodzone wiosną. Najczęściej w okolicy Wielkanocy lub Zielonych Świątków.

Pierwsze obchody Wszystkich Świętych jesienią odbyły się najpewniej w 741 roku w Rzymie. W 935 roku papież Jan VI ustanowił 1 listopada świętem ku czci Wszystkich Świętych w całym kościele.

Historycy twierdzą, że uroczystość Wszystkich Świętych może wywodzić się od święta sollemnitas sanctissima obchodzonego przez Anglosasów i Franków.

Wszystkich Świętych może wywodzić się również od uroczystości Samhain, obchodzonej jesienią przez Germanów i Celtów. Było to święto ku czci zmarłych. Od niego pochodzi również współczesne Halloween.

Poganie na terenie Polski przed nadejściem chrześcijaństwa oraz długo po jego wprowadzeniu obchodzili jesienią dziady. Uroczystość ta odbywała się wiosną, a także jesienią (w nocy z 31 października na 1 listopada). Obrzędy tego święta polegały na przywołaniu i ugoszczeniu dusz, które błąkały się po ziemi.

Wszystkich Świętych – współczesne obchody 1 listopada

Współcześnie Wszystkich Świętych w Polsce to dzień ustawowo wolny od pracy. 1 listopada obowiązuje zakaz handlu, dlatego zamknięte są galerie handlowe i supermarkety.

Katolicy 1 listopada mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Niewypełnienie tego obowiązku oznacza popełnienie grzechu.
W dniu Wszystkich Świętych msze bardzo często odbywają się na cmentarzach. Z tej okazji rodziny odwiedzają groby zmarłych. Dbają o wystrój nagrobków, a także modlą się za dusze zmarłych.
1 listopada na grobach rodzin pojawiają się znicze. Popularne są szklane lampiony, do których wstawia się woskowe lub olejowe wkłady. Coraz częściej na cmentarzach pojawiają się również światełka zasilane energią słoneczną lub bateriami.

Wiązanki na Wszystkich Świętych to nieodłączny element obchodzenia 1 listopada. Groby bliskich dekorujemy sztucznymi kwiatami i liśćmi lub też żywymi kwiatami. W tym okresie szczególnie popularne są chryzantemy. Co ciekawe zwyczaj umieszczania na cmentarzach chryzantem jest Polską tradycją. W innych państwach kwiaty te nie są powiązane z tradycją cmentarną.

Wszystkich Świętych – akcja "Znicz" nie tylko 1 listopada

Tradycją Wszystkich Świętych w szeregach policji jest przeprowadzanie akcji "Znicz". 1 listopada oraz kilka dni przed i po tym dniu, to okres wzmożonego ruchu na drogach. Niestety wraz ze wzrostem aktywności kierowców wzrasta również poziom zagrożenia na drogach. Dlatego policja podjęła decyzję o wzmożeniu działań funkcjonariuszy.

Akcja "Znicz" przeprowadzana jest od 2006 roku i polega na wzmożonej kontroli dróg wylotowych w okolicach miast, a także arterii komunikacyjnych w okolicach cmentarza. Kierowcy muszą liczyć się w tym okresie z większą liczbą kontroli drogowych.

Podsumowanie akcji "Znicz" w 2018 roku:

  • Liczba wypadków – 408
  • Liczba ofiar – 50
  • Liczba rannych – 502
  • Liczba nietrzeźwych kierowców – 1299

Podsumowanie akcji "Znicz" w 2017 roku:

  • Liczba wypadków – 609
  • Liczba ofiar – 53
  • Liczba rannych – 609
  • Liczba nietrzeźwych kierowców – 1821
d42pjz9

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d42pjz9
d42pjz9
d42pjz9
Więcej tematów
d42pjz9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj