Wybory 2019. PKW podała informację o frekwencji w dniu głosowania
Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje o frekwencji na godz. 12:00. Od godz. 7:00 w wyborach parlamentarnych wzięło udział 18,14 proc. wyborców. To oznacza, że w wyborach parlamentarnych 2019 zagłosowało więcej osób niż cztery lata temu.
Wybory parlamentarne 2019. PKW o frekwencji
Najwyższą frekwencję PKW odnotowała w Nowym Sączu - 23,32 proc. Drugie miejsce zajął okręg w Bielsku-Białej - 21,55 proc. Ostatnie miejsce na podium zajął Tarnów z frekwencją 21,49 proc.
W porównaniu z wyborami do Parlamentu Europejskiego na godzinę 12:00, frekwencja jest wyższa aż o 3,75 punktu procentowego. Z kolei w zestawieniu z wyborami parlamentarnymi z 2015 roku, frekwencja jest wyższa o 1,67 proc. Polaków więcej.
W zestawieniu miast, największa frekwencja na godz. 12 została zanotowana w Białymstoku, gdzie głos oddało ponad 21 proc. uprawnionych do głosowania. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa, a na trzecim Bydgoszcz.
Z kolei najmniej chętnie Polacy pojawili się przy urnach w Gdańsku. Tam frekwencja wyniosła ponad 13 proc. W tym niechlubnym zestawieniu drugie miejsce zajął Gorzów Wielkopolski, a trzecie Wrocław.
Wybory parlamentarne 2019. Kiedy wyniki?
Informacja o tym, które komitety przekroczy próg wyborczy, będzie znana w poniedziałek. Ostateczne, oficjalne wyniki mają być znane we wtorek. Stanie się tak to dopiero, gdy spłyną i zostaną podliczone ostatnie protokoły wyborcze.
Szefowa KBW Magdalena Pietrzak poinformowała także, że zakończyło się już głosowanie, które rozpoczęło się wczoraj na półkuli zachodniej. Jak mówiła, ostatnie lokale wyborcze zamknięto tam o godzinie 6. Dodała, że "zostały zatwierdzone przez Okręgową Komisje Wyborczą w Warszawie 23 protokoły z tych obwodów wyborczych".
Na niedzielę są zaplanowane jeszcze dwie konferencje prasowe Państwowej Komisji Wyborczej. Następna przewidziana jest na godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnią zaplanowano na godz. 22.
W niedzielnych wyborach Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Łącznie o mandat posła ubiega się 5112 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów. W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów.
Źródło: PKW
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl