Trwa ładowanie...

Wraca temat wraku Tu-154M. Macierewicz: Rosja musi się zastosować do projektu rezolucji

Antoni Macierewicz cieszy się z stanowiska komisji prawnej i praw człowieka Rady Europy ws. niezwłocznego zwrotu Polsce wraku Tu-154M. Według szefa podkomisji smoleńskiej, "presja na Rosję wreszcie zaczęła oddziaływać".

Share
Wraca temat wraku Tu-154M. Macierewicz: Rosja musi się zastosować do projektu rezolucji
Źródło: PAP
d2o5xj3

Były szef MON odniósł się do prac nad rezolucją. Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła dokument w sprawie zwrotu Polsce wraku Tu-154M. - Rosja musi się tego posłuchać, co nie znaczy, że natychmiast się posłucha - powiedział Antoni Macierewicz, cytowany przez PAP.

Według niego jest to "jednolite stanowisko całej międzynarodowej opinii publicznej", które ma charakter polityczny. Znając stanowisko Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych państw, wiemy, że ta presja na Rosję wreszcie zaczęła oddziaływać" - dodał szef podkomisji smoleńskiej.

Zdaniem Macierewicza "Rosja działała bezprawnie nie zwracając Polsce wraku i niszcząc go, nie wydając Polsce bardzo wielu materiałów". Podkreślił również, że autorzy rezolucji powoływali się na raport podkomisji smoleńskiej z 11 kwietnia "przywołując jego konkluzje, stwierdzając że samolot został zniszczony na skutek eksplozji".

Zobacz także: Tadeusz Cymański komentuje sondaże: "Tylko urna prawdę ci powie"

Stanowisko komisji prawnej Rady Europy

#

Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Znalazło się w nim wezwanie do niezwłocznego "zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego".

d2o5xj3

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów" - czytamy w projekcie rezolucji.

W dokumencie zwrócono także uwagę, że dalsze przetrzymywanie wraku przez Rosję "bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z naduzywaniem praw, które może byc postrzegane jako prowokacja". Wspomniano także o wynikach prac podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza i raporcie technicznym, z którego wynika, że samolot został "zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o5xj3

Podziel się opinią

Share
d2o5xj3
d2o5xj3
Więcej tematów