Trwa ładowanie...
d2g8pso

Wraca temat wraku Tu-154M. Macierewicz: Rosja musi się zastosować do projektu rezolucji

Antoni Macierewicz cieszy się z stanowiska komisji prawnej i praw człowieka Rady Europy ws. niezwłocznego zwrotu Polsce wraku Tu-154M. Według szefa podkomisji smoleńskiej, "presja na Rosję wreszcie zaczęła oddziaływać".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Macierewicz komentuje sprawę wraku tupolewa
Macierewicz komentuje sprawę wraku tupolewa (PAP)
d2g8pso

Były szef MON odniósł się do prac nad rezolucją. Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła dokument w sprawie zwrotu Polsce wraku Tu-154M. - Rosja musi się tego posłuchać, co nie znaczy, że natychmiast się posłucha - powiedział Antoni Macierewicz, cytowany przez PAP.

Według niego jest to "jednolite stanowisko całej międzynarodowej opinii publicznej", które ma charakter polityczny. Znając stanowisko Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych państw, wiemy, że ta presja na Rosję wreszcie zaczęła oddziaływać" - dodał szef podkomisji smoleńskiej.

Zdaniem Macierewicza "Rosja działała bezprawnie nie zwracając Polsce wraku i niszcząc go, nie wydając Polsce bardzo wielu materiałów". Podkreślił również, że autorzy rezolucji powoływali się na raport podkomisji smoleńskiej z 11 kwietnia "przywołując jego konkluzje, stwierdzając że samolot został zniszczony na skutek eksplozji".

d2g8pso

Zobacz także: Tadeusz Cymański komentuje sondaże: "Tylko urna prawdę ci powie"

Stanowisko komisji prawnej Rady Europy

Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Znalazło się w nim wezwanie do niezwłocznego "zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego".

d2g8pso

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów" - czytamy w projekcie rezolucji.

W dokumencie zwrócono także uwagę, że dalsze przetrzymywanie wraku przez Rosję "bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z naduzywaniem praw, które może byc postrzegane jako prowokacja". Wspomniano także o wynikach prac podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza i raporcie technicznym, z którego wynika, że samolot został "zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g8pso

Podziel się opinią

Share

d2g8pso

d2g8pso
Więcej tematów