Trwa ładowanie...
d6qf5uc

Komisja prawna Rady Europy: Rosja powinna niezwłocznie zwrócić wrak Polsce

​Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Znalazło się w nim wezwanie do niezwłocznego "zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrak prezydenckiego Tu-154 wciąż jest w Rosji
Wrak prezydenckiego Tu-154 wciąż jest w Rosji (PAP, Fot: Yuri Kochetkov)
d6qf5uc

Prace nad rezolucją trwały od kilku lat. Autorem przegłosowanego dokumentu jest holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt z Europejskiej Partii Ludowej. W październiku 2014 roku projekt został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; podpisało się pod nim wówczas ponad 40 parlamentarzystów ZP RE, głównie z grupy Europejskich Konserwatystów, w tym politycy PiS. Później trafił pod obrady komisji prawnej i praw człowieka.

"Ta uchwała otwiera drogę do działań formalnych w kolejnych organizacjach międzynarodowych! Rada Europy wspiera Polskę!” - skomentował przyjęcie projektu rezolucji na Twitterze Dominik Tarczyński.

d6qf5uc

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów" - czytamy w projekcie rezolucji.

W dokumencie zwrócono także uwagę, że dalsze przetrzymywanie wraku przez Rosję "bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z naduzywaniem praw, które może byc postrzegane jako prowokacja". Wspomniano także o wynikach prac podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza i raporcie technicznym, z którego wynika, że samolot został "zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji".

d6qf5uc

Podziel się opinią

Share
d6qf5uc
d6qf5uc
Więcej tematów