Trwa ładowanie...

Komisja prawna Rady Europy: Rosja powinna niezwłocznie zwrócić wrak Polsce

​Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Znalazło się w nim wezwanie do niezwłocznego "zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego".

Share
Komisja prawna Rady Europy: Rosja powinna niezwłocznie zwrócić wrak Polsce
Źródło: PAP, fot: Yuri Kochetkov
d2dhga3

Prace nad rezolucją trwały od kilku lat. Autorem przegłosowanego dokumentu jest holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt z Europejskiej Partii Ludowej. W październiku 2014 roku projekt został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; podpisało się pod nim wówczas ponad 40 parlamentarzystów ZP RE, głównie z grupy Europejskich Konserwatystów, w tym politycy PiS. Później trafił pod obrady komisji prawnej i praw człowieka.

"Ta uchwała otwiera drogę do działań formalnych w kolejnych organizacjach międzynarodowych! Rada Europy wspiera Polskę!” - skomentował przyjęcie projektu rezolucji na Twitterze Dominik Tarczyński.

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów" - czytamy w projekcie rezolucji.

W dokumencie zwrócono także uwagę, że dalsze przetrzymywanie wraku przez Rosję "bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z naduzywaniem praw, które może byc postrzegane jako prowokacja". Wspomniano także o wynikach prac podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza i raporcie technicznym, z którego wynika, że samolot został "zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji".

d2dhga3

Podziel się opinią

Share
d2dhga3
d2dhga3
Więcej tematów