ŚwiatWolność religijna zagrożona

Wolność religijna zagrożona

Wolność religii jest wciąż zagrożona w wielu
częściach świata - głosi doroczny raport opublikowany
przez związane z Watykanem stowarzyszenie "Pomoc dla cierpiącego
Kościoła" (ACS).
W raporcie wymienia się m.in. Chiny, Nigerię, Kubę i Turcję, ale
także Francję, Hiszpanię i Szwecję.

30.06.2005 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczący 414 stron dokument, w którym poszczególne kraje i kontynenty oceniane są w porządku alfabetycznym, od Albanii po Vanuatu, został przedstawiony prasie przez przewodniczącego włoskiej izby deputowanych Pier Ferdinando Casiniego i przewodniczącego papieskiej rady Iustitia et Pax kardynała Renato Martino.

"Przemoc, szykany, prześladowania: sytuacja w zakresie wolności religii w świecie jest wciąż krytyczna" - czytamy w raporcie, który opiera się na "bezpośrednich informacjach, świadectwach, oficjalnych dokumentach, artykułach prasowych i informacjach od organizacji zajmujących się prawami człowieka".

Jako "niezwykle poważną" raport określa sytuację w Chinach, gdzie "19 biskupów zostało aresztowanych lub nie może sprawować swoich funkcji". "Poważna" jest też sytuacja w Nigerii, Ugandzie, Kolumbii i na Kubie.

Raport wymienia też kilka krajów europejskich: muzułmańską Turcję, kandydata do Unii Europejskiej, gdzie "poszanowanie praw mniejszości religijnych jest bardzo niezadowalające", ale także Hiszpanię, gdzie "harmonijne stosunki między Kościołem i państwem pogorszyły się po zwycięstwie partii socjalistycznej".

Francja została skrytykowana za "laicystyczne poczynania Republiki" wobec "grup lub manifestacji religijnych", podobnie jak Szwecja, gdzie "protestancki pastor Aake Green został skazany na 30 dni więzienia za to, że w kazaniu wyraził oburzenie z powodu tolerancji okazywanej przez jego kraj homoseksualistom i lesbijkom".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)