Trwa ładowanie...
d2q2vne

Wolni i Solidarni

Członkowie, liderzy, sondaże
www.wolniisolidarni.pl
Źródło: www.wolniisolidarni.pl

Wolni i Solidarni to polska partia polityczna, której początki przypadają na rok 2016. Ugrupowanie posiada koło poselskie w Sejmie VIII kadencji, które założone zostało przez posłów należących do komitetu wyborczego Kukiz '15, a którzy wywodzą się z prawicowych środowisk. Do ideologii, z którymi utożsamia się partia Wolni i Solidarni należą konserwatyzm i solidaryzm.

Wolni i Solidarni – historia

Partia Wolni i Solidarni powstała po wydarzeniach z kwietnia 2016 roku, kiedy ówczesna posłanka klubu Kukiz '15, Małgorzata Zwiercan, zagłosowała na tzw. dwie ręce, przez co została wykluczona, a za nią z własnej woli odszedł Kornel Morawiecki.

Miesiąc później to samo zrobił Ireneusz Zyska, co zaowocowało utworzeniem koła poselskiego, którego przewodniczącym został wspomniany Kornel Morawiecki.Oprócz tego funkcję wiceprzewodniczącego przejął Ireneusz Zyska, a sekretarzem mianowana została Małgorzata Zwiercan.

Istotny jest również fakt, że działacze koła od samego początku wspierali zarówno politykę socjalną jak i gospodarczą rządu Beaty Szydło. W ten sposób kilka miesięcy później we wrześniu złożono wniosek o oficjalną rejestrację partii Wolni i Solidarni, co zostało zatwierdzone przez sąd 18 listopada 2016 roku.

W ten sposób pierwszym ważnym wydarzeniem nowo utworzonej partii Wolni i Solidarni (7 kwietnia 2017 roku) było zagłosowanie przeciw wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło i powołaniem na jej miejsce Grzegorza Schetyny – wówczas przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Co więcej, ostatnie miesiące 2017 roku okazały się pomyślne dla Wolnych i Solidarnych ze względu na fakt, że dołączyli do niej posłowie Adam Andruszkiewicz i Sylwester Chruszcz, którzy przeszli z klubu Kukiz '15 będąc również liderami stowarzyszenia Endecja (obaj kolejno piastowali funkcję prezesa), a niedługo potem dołączył do nich również Jarosław Porwich.

Końcówka 2017 roku to kolejne ważne wydarzenia dla Wolnych i Solidarnych. 12 grudnia poparli oni wniosek o wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Wolni i Solidarni – struktury

Wolni i Solidarni posiadają podstawową jednostkę organizacyjną, czyli Koło terenowe lub środowiskowe, które powstaje z inicjatywy minimalnie 3 członków partii. Numer koła nadawany jest przez przewodniczącego partii. Co więcej, zostaje ono rozwiązane, jeśli liczba członków zmniejszy się do mniej niż czterech.

W przypadku władz Wolnych i Solidarnych, w skład organów wchodzą: Przewodniczący (4-letnia kadencja), Rada Krajowa, Zarząd (4-letnia kadencja) i Zgromadzenie Ogólne. Ponadto w skład Zarządu wchodzi trzech członków, w tym Przewodniczący Partii, a jego zadaniami są m.in.: nadzór nad doraźnymi pracami komisji, zgłaszanie pełnomocników finansowych, zatwierdzanie kandydatur Wolnych i Solidarnych do wyborów samorządowych oraz proponowanie listy kandydatów Zgromadzeniu Ogólnemu.

Wolni i Solidarni – program

Głównymi założeniami Wolnych i Solidarnych jest szeroko rozumiana przebudowa ustroju Polski zgodnie z duchem solidaryzmu. Oprócz tego partia za nadrzędny rozumie termin wolności jako swobodę wielorakich, odpowiedzialnych działań znajdujących się w przestrzeni publicznej, dlatego posłowie Wolnych i Solidarnych chcą przede wszystkim łagodzić polityczne spory i zwiększyć swobody obywatelskie.

Z tego względu do postulatów Wolnych i Solidarnych zaliczyć można także m.in.: wprowadzenie podatku od wielkiego kapitału, uznanie kształcenia jako nowej formy płatnej pracy, zwiększenie wynagrodzeń matek wychowujących dzieci wprowadzenie kadencyjności władz samorządowych i samorządów gospodarczych.

Oprócz tego Wolni i Solidarni popierają reformę wymiaru sprawiedliwości i systemu podstawowej opieki medycznej oraz zwiększenie nakładów na kulturę i naukę, tanie budownictwo mieszkaniowe i rozwój własności pracowniczej.

Wolni i Solidarni – przed wyborami samorządowymi 2018

Wolni i Solidarni w okresie poprzedzającym wybory samorządowe 2018 rozpoczęli wstępne rozmowy z partią Prawa i Sprawiedliwości odnośnie startu działaczy Wolni i Solidarni z list wyborczych PiS podczas wyborów do wojewódzkich sejmików.

Dzięki temu jeden z posłów partii – Ireneusz Zyska został kandydatem Wałbrzycha z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wolni i Solidarni w największych miastach Polski zgłosili własnych kandydatów na prezydentów, a z powodu niewyrażenia na to zgody przez PiS, Kornel Makowiecki postanowił ogłosić w wyborach własne listy. Mimo to działacze Wolnych i Solidarnych znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do rady Białegostoku.

Na koniec warto dodać, że działacze Wolnych i Solidarnych zostali zarejestrowani na listach do większości sejmików województw, a ze względu na proces rejestracji aż 11 z 17 pełnomocników partii straciło pełnione funkcje.

Wolni i Solidarni – wybory samorządowe 2018

Wolni i Solidarni przedstawili do wglądu przez opinię publiczną listy kandydatów do Rady Miejskiej Wrocławia. Okręg Wyborczy 1 (Nadodrze, Kleczków, Gajowice, Grabiszyn, Przedmieście Świdnickie, Stare Miasto) otwiera Arkadiusz Chwaścik, na czele listy OW 2 (Swojczyce, Strachocin, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Szczytniki, Biskupin, Dąbie, Sępolno) znalazła się Małgorzata Porębska. W kolejnym Okręgu Wyborczym 3 (Borek, Tarnogaj, Huby, Powstańców Śląskich) na początku listy znalazł się Tomasz Małek, a OW 4 (Krzyki, Partynice, Klecina, Jagodno, Przedmieście Oławskie) otwiera Marek Rządkowski. Co więcej, pierwsze miejsce OW 5 (Partynice, Oporów, Wojszyce, Księże, Bieńkowice, Jagodno) należy do Mieczysława Maja, a w OW 6 (Jarnołtów, Osiniec, Leśnica, Pracze Odrzańskie, Nowy Dwór, Żerniki, Kuźniki) przewodniczy Zbigniew Barański. W ostatnim Okręgu Wyborczym 7 (Osobowice, Świniary, Zawidawie, Pawłowice, Kowale, Karłowice, Różanka) liderem jest natomiast Agnieszka Marczak.

d2q2vne
Wolni i Solidarni
Główna siedziba

ul. Wiejska 2, 00-489 Warszawa

Rok założenia

2016

Lider
Cele

- przebudowa ustroju Polski w duchu solidaryzmu
- zwiększenie aktywności obywatelskiej
- reforma wymiaru sprawiedliwości
- zwiększenie nakładów na kulturę i naukę
- rozwój własności pracowniczej

Ideologie

- solidaryzm
- konserwatyzm

Ważniejsi członkowie

Grzegorz Gorczyca (od 2016 roku, koordynator partii na Małopolskę)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q2vne
d2q2vne
d2q2vne
Więcej tematów
d2q2vne

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj