Trwa ładowanie...

Wolne Miasto Królewiec? Ekspert mówi, że to możliwe

Po rozpadzie ZSRR polska linia graniczna z Rosją zmniejszyła się do krótkiego odcinka na północy kraju. Sąsiadujemy jedynie z obwodem królewieckim - eksklawą Rosji w Europie. Jej mieszkańcy - jak podkreśla dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN - uważają się za Europejczyków. Jaka przyszłość czeka ten region?

 Wolne Miasto Królewiec? Ekspert: to możliwe Wolne Miasto Królewiec? Ekspert: to możliweŹródło: Getty Images, Google Maps
d2v61g1
d2v61g1

Królewiec, do niedawna nazywany w Polsce Kaliningradem, ponownie zwrócił na siebie uwagę kilka dni temu. Stało się to po tym, jak rosyjscy deputowani jednogłośnie uchwalili zakaz przejazdu polskich TIR-ów przez terytorium Rosji. Sankcji wymierzonych w Polaków nie chce biznes i część mieszkańców Królewca. Obawiają się, że ceny w sklepach będą wyższe niż w Moskwie. Takie stanowisko to w Rosji pewien fenomen. Ale i sam Królewiec, jedyna esklawa Rosji w Europie, jest nietypowym miejscem.

Rozmówca Mateusza Ratajczaka w programie "Newsroom" WP, dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, przypomniał historię powstania rosyjskiego obwodu, która sięga końca II wojny światowej. To wówczas zdecydowano o podziale Prus Wschodnich, które wcześniej były eksklawą niemiecką. Część trafiła do Polski, a część do ZSRR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Królewiec. Rosyjska eksklawa nad Morzem Bałtyckim

- Stalin, prawdopodobnie ze względów strategicznych, nie zdecydował o dołączeniu tej części królewieckiej do Litwy, czyli jedynej republiki, z którą Królewiec i cały dzisiejszy obwód królewiecki graniczył, tylko postanowił, że to będzie część republiki rosyjskiej, a właściwie federacyjnej republiki rosyjskiej - przypomniał dr Ukielski.

d2v61g1

Dlaczego podjął taką decyzję? - Tego nie wiadomo. Oczywiście dla Rosji to był i jest do dzisiaj bardzo ważny element geostrategiczny, dojście do Morza Bałtyckiego i możliwość zbudowania portu dla Floty Bałtyckiej. Najwyraźniej nie ufał na tyle Litwinom, a Polakom tym bardziej. Wiemy przecież, że Stalin Polskę nienawidził, jeszcze od czasów wojny polsko-bolszewickiej - tłumaczył gość programu "Newsroom".

Europejczycy, ale Rosjanie

- Ludzie, którzy tam mieszkają, są bardziej prorosyjscy czy bardziej prozachodni, a może tacy zawieszeni pomiędzy jednym a drugim światem? - dopytywał prowadzący program Mateusz Ratajczak.

- Oni często deklarują się sami jako Europejczycy, w przypadku Rosjan jest to nieczęste - stwierdził dr Ukielski. - Z całą pewnością ci Rosjanie, którzy mieszkają w obwodzie królewieckim, są nieco inni od całej reszty - ocenił.

Wpływ na to - jak podkreślał ekspert - ma fakt, że żyją w pewnej separacji od Rosji - nie mogą po prostu wsiąść do samochodu i pojechać do Moskwy. Dr Ukielski zaznaczył jednak, że obecnie w obwodzie królewieckim, po serii deportacji i przemieszczeń ludności, żyją już jednak tylko Rosjanie.

d2v61g1

Obwód królewiecki - jak tłumaczył gość "Newsroomu" - mimo że odseparowany od Rosji, jest z nią jednak bardzo mocno powiązany. Nie ma tam praktycznie żadnego przemysłu, źródłem utrzymania wielu mieszkańców jest armia, która utrzymuje tam swoje bazy, m.in. w Bałtijsku, gdzie stacjonuje Flota Bałtycka.

"Poziom życia drastycznie spadł"

- A jak żyje się mieszkańcom Królewca? - dopytywał Mateusz Ratajczak.

- Teraz niespecjalnie, ponieważ embargo dotknęło w szczególności ten obwód, który jest niewielki i ma bardzo duże problemy z transportem towarów - ocenił gość programu "Newsroom".

d2v61g1

- Zatem poziom życia spadł tam bodaj najszybciej i najbardziej drastycznie. W sieci krążą zdjęcia, że ludzie zostali przyłapani na przemycie kiełbasy z polskiej Biedronki. Granica z polską jest jedną z tych granic, na których kwitł tzw. mały ruch przygraniczny, mieszkańcy obwodu bardzo chętnie robili u nas zakupy - dodał.

Jaka przyszłość czeka Królewiec?

- Czy zwycięstwo Ukrainy będzie miało wpływ na losy tej rosyjskiej eksklawy? - zapytał swojego gościa prowadzący program "Newsroom".

d2v61g1

- Małe zwycięstwo na pewno nie - odparł dr Ukielski. Jednak duże zwycięstwo Ukrainy - jak podkreślił ekspert - będzie oznaczało koniec idei imperialnej Rosji, która napędza Władimira Putina i jest głęboko zakorzeniona w mieszkańcach Federacji Rosyjskiej.

- Ta idea imperialna to nie jest tylko idea Putina, ministra Szojgu, czy paru innych wysoko postawionych przywódców. To jest idea, która jest mocno "wdrukowana" w tożsamość narodów Rosji. Dopiero, gdyby udało się złamać to imperialne myślenie, gdyby musiało odejść w niebyt, wtedy poszczególne narody zaczną myśleć o swojej przyszłości, o samostanowieniu - tłumaczył.

Wolne Miasto Królewiec?

Dr Ukielski wskazał, że do głosu doszłyby wówczas tendencje odśrodkowe i część terytoriów zaczęłaby domagać się większej autonomii lub wręcz niepodległości.

d2v61g1

- Czy Królewiec mógłby zaistnieć jako oddzielny byt? Byłby w stanie tak funkcjonować? - dopytywał prowadzący program.

- Myślę, że tak. W Europie są dużo mniejsze państwa niż obecny obwód królewiecki. Więc sądzę, że to nie byłby wielki problem. Zawsze można byłoby myśleć o takich rozwiązaniach znanych z okresu międzywojennego, np. Wolne Miasto Gdańsk czy Wolne Miasto Kłajpeda, które zostało później autonomicznym obwodem w ramach Litwy. Myślę, że spokojnie można byłoby myśleć o tym, żeby Królewiec był odrębnym bytem, niepodległym, może po prostu państwem. Pytanie oczywiście o jego związki z Moskwą i ewentualną konieczność demilitaryzacji lub nadzoru zewnętrznego, zwłaszcza na początku - snuł rozważania dr Ukielski.

Ekspert jest jednak zdania, że na razie mieszkańcy Królewca nie wyjdą z propozycją oderwania się od Rosji, czy nawet uzyskania większej autonomii. Region jest bowiem uzależniony od pieniędzy z Moskwy.

d2v61g1

- Obwód bez tych pieniędzy sobie nie poradzi, mało tego - tam cały czas stacjonuje wojsko rosyjskie i mimo że jest go obecnie mniej, to cały czas Moskwa dysponuje siłowym argumentem. Wojsko daje też pracę, daje pensje - to kolejny element - tłumaczył gość programu.

- To nie jest wielkie terytorium, jakiś byt, który byłby w stanie zorganizować wielkie powstanie, już abstrahując od realnych nastrojów wśród ludzi, którzy - jeśli już - to woleliby raczej wyjechać z Rosji - ocenił dr Ukielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj