Wojska NATO już w Finlandii. Trwają sojusznicze manewry

Międzynarodowe szkolenia fińskich sił zbrojnych, przyszłych członków sojuszu, prowadzą wojska NATO. Pakt Północnoatlantycki reprezentują żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii. Na statkach przypłynęły do Helsinek m.in. amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley.

Amerykańskie czołgi Bradley przypłynęły do Helsinek statkami
Amerykańskie czołgi Bradley przypłynęły do Helsinek statkami
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sean Gallup

.

Ćwiczenia prowadzone są w zachodniej Finlandii. Do lokalnej brygady Pori dołączyło 180 amerykańskich i 150 brytyjskich żołnierzy. Wojskowi szkolą się między innymi na amerykańskim niszczycielu typu Arleigh Burke. Celem tej operacji jest lepsza synchronizacja wojskowych sił w ramach sojuszu.

Decyzja o przyjęciu Finlandii w struktury Sojuszu zapadła w czerwcu na szczycie NATO w Madrycie. Turcja, która początkowo przeciwstawiała się akcesji, zgodziła się poprzeć akcesję Helsinek i Sztokholmu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi przez Ankarę za terrorystyczne. Zgoda ta jednak, jak się okazuje, ma charakter tymczasowy - w poniedziałek Turcja znów przypomniała o swoich warunkach i zagroziła ponownym wetem.

Finowie długo opierali się przed zerwaniem z neutralnością. Opowiadali się za niezależnością, jednak w obliczu napaści Rosji na Ukrainę zarówno rząd fiński, jak i społeczeństwo zmieniło stanowisko.

NATO już w Finlandii. Trwają ćwiczenia wojskowe

Jak podkreśla fiński dziennik "Iltalehti", wspólne działania wojsk NATO i armii fińskiej prowadzone były już wcześniej, zanim Finlandia zdecydowała się na wstąpienie w szeregi aliansu. Fińskie wojsko jest doskonale wyposażone, świetnie wyedukowane i od lat działa w sposób zsynchronizowany z wszelkimi standardami NATO.

Intensywne ćwiczenia są możliwe dlatego, że zniesione zostały obowiązujące przez ponad dwa lata ograniczenia związane z COVID-19. Zaplanowane operacje wojskowe prowadzone będą jeszcze w sierpniu.

Zmiany klimatyczne zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa. Komentarz ambasador przy ONZ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)