Właściciele zwierząt przerażeni. Iran o krok od zakazu posiadania czworonogów
Irański parlament bliski zatwierdzenia ustawy o ochronie praw społeczeństwa przed zwierzętami. Przepisy mają ograniczyć posiadanie zwierząt domowych, a także wprowadzić surowe regulacje, zgodnie z którymi przebywanie ze zwierzakami w przestrzeni publicznej, na przykład wyprowadzanie psów do parków, może zostać uznane za przestępstwo.
Zgodnie z proponowanymi przepisami posiadanie zwierząt domowych w Iranie wkrótce wymagać może zezwolenia wydawanego przez specjalną komisję. Zignorowanie tego nakazu wiązać się może z grzywną w wysokości 800 dolarów. Jak informuje BBC News, chodzi o transport i przetrzymywanie w domu zwierząt domowych, takich jak psy, koty, żółwie czy króliki.
- Debaty wokół tej ustawy rozpoczęły się ponad dekadę temu, kiedy grupa irańskich parlamentarzystów próbowała promować prawo konfiskaty wszystkich psów i oddawania ich do ogrodów zoologicznych lub pozostawiania ich na pustyniach - mówi doktor Pajam Mohebi, prezes Irańskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego i przeciwnik projektu ustawy.
Irański parlament nad sprawą debatuje już od kilku lat. Projekt ustawy zmienia się, a pomysły legislatorów przybierają czasem dość kontrowersyjne formy. Trzymanie psów zawsze było powszechne na wiejskich obszarach Iranu, ale zwierzęta stały się również symbolem życia miejskiego w XX wieku.
Iran był jednym z pierwszych krajów na Bliskim Wschodzie, które w 1948 roku uchwaliły przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt, a rząd ufundował pierwszą instytucję wzmacniającą prawa zwierząt. Nawet rodzina królewska tego kraju miała psy jako zwierzęta domowe.
Wszystko zmieniło się wraz z rewolucją islamską z 1979 roku, kiedy to obalono szacha Mohammada Rezę Pahlawiego.
Właściciele zwierząt przerażeni. Iran o krok od zakazu posiadania czworonogów
- Nie ma solidnych przepisów dotyczących posiadania psów. Siły policyjne aresztują ludzi za wyprowadzanie psów, a nawet przewożenie ich w samochodach - powiedział BBC Ashkan Shemirani, weterynarz z Teheranu. Twierdzi on też, że władze stworzyły "więzienie" dla zatrzymanych zwierząt. - Zwierzęta były przetrzymywane przez wiele dni na otwartych przestrzeniach bez jedzenia i wody, podczas gdy ich właściciele mierzyli się z różnymi problemami prawnymi - twierdzi weterynarz.
Projekt nowej ustawy przewiduje także zakaz importu karmy dla zwierząt domowych. Korzyścią z tego przepisu mają być oszczędności rezerw walutowych kraju, jednak w rezultacie skutek jest taki, że teraz ceny na wewnętrznym rynku skoczyły pięciokrotnie, a zyski notują przemytnicy tych produktów.
Nowe przepisy dotyczą nie tylko psów. Koty znajdują się również na liście zwierząt, których mogą dotyczyć restrykcje. Dzieje się tak pomimo tego, że Iran jest miejscem narodzin kotów perskich, jednej z najsłynniejszych ras na świecie. - Czy możesz uwierzyć, że teraz koty perskie nie są bezpieczne w swojej ojczyźnie - dziwi się w rozmowie z BBC weterynarz z Teheranu, prezes Irańskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego.