Trwa ładowanie...

Lana z ukraińskiego frontu. Właściciele uciekli, Polacy rzucili się na pomoc

Do stajni Akademickiego Klubu Jeździeckiego i Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody może dołączyć piękna Lana, której ostatnie losy naznaczone są wojną w Ukrainie. Miłośnicy koni i pasjonaci jeździectwa z Lubelszczyzny chcą ratować konia i dać mu nowy dom. Potrzebują wsparcia sympatyków.

Lana to piękna jasna klacz, na którą wojna w Ukrainie sprowadziła zły los Lana to piękna jasna klacz, na którą wojna w Ukrainie sprowadziła zły los Źródło: zrzutka.pl
d3ksi38
d3ksi38

Wolontariusze z organizacji zrzeszających miłośników koni i pasjonatów jeździectwa, na co dzień towarzyszą turystom zwiedzającym Roztoczański Park Narodowy. Patrolują przyrodnicze ścieżki w mundurach przedwojennych polskich kawalerzystów. W szeregach Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, działają studenci i absolwenci lubelskich uczelni. Organizacja istnieje od 1984 roku.

Jej celem jest edukacja gości korzystających z naturalnego bogactwa regionu, ale przy okazji to także ogromna turystyczna atrakcja sama w sobie.

Teraz wolontariusze podjęli się trudnej misji ratowania Lany. Klacz utknęła razem z oddziałem ukraińskich żołnierzy na granicy wschodniego frontu Ukrainy, w okolicach Charkowa.

d3ksi38

Na ratunek

- Nasza spontaniczna inicjatywa zrodziła się w odezwie na relację korespondenta wojennego, Mateusza Lachowskiego, który od pierwszych dni wojny na Ukrainie relacjonuje na żywo sytuację na froncie. To on, jako pierwszy, odkrył historię Lany i obszernie opisał ją na swoich portalach społecznościowych. Z jego relacji wynika, że ukraińscy żołnierze zaopiekowali się nią po tym, jak gospodarstwo, w którym żyła, zostało całkowicie zniszczone po ostrzale artyleryjskim, a właściciele uciekli bądź zginęli - wyjaśniają organizatorzy zbiórki na ratunek konikowi. Na miejscu działań wojennych trudno zadbać o los zwierzęcia, bo w zagrożeniu są ludzie. W Polsce będzie Lanie lepiej.

Potrzebne są jednak środki na transport - to ponad tysiąc kilometrów z Lublina do Charkowa. Klacz potrzebuje dokumentów do przekroczenia granicy, opieki weterynaryjnej oraz badań, które muszą poprzedzić jej dołączenie do roztoczańskiej stajni.

Mieszka tu już dziewięć rumaków, których losy układały się przeróżnie. Jeden od źrebaka służy w Roztoczańskiej Konnej, inne ocalały przed rzeźnickim nożem i teraz mogą wieść szczęśliwe życie, korzystając z pięknej okolicy. - Lanie tez chcemy dać taki dobry los, jakie mają nasze konie, całe lato patrolujące leśne szlaki. Na jej sprowadzenie mamy tydzień. Koszty tej operacji to około 2-3 tysiące euro. Wierzymy w ludzkie serca i w to, że nasze marzenie nie jest niemożliwe do zrealizowania - mówi Diana Kwiatkowska, prezes Akademickiego Klubu Jeździeckiego w Lublinie.

d3ksi38

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ksi38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3ksi38
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj