Trwa ładowanie...

Wirus Zika. W Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią wywołaną wirusem

• Matka dziecka została zakażona podczas podróży za granicę
• Kobieta postanowiła zachować [ ciążę ]( https://portal.abczdrowie.pl/ciaza/ ) i urodzić dziecko przez [ cesarskie cięcie ]( https://portal.abczdrowie.pl/porod-naturalny-czy-cesarskie-ciecie )
• Stan chłopca jest stabilny i nie potrzebuje on podłączenia do respiratora

Wirus Zika. W Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią wywołaną wirusemŹródło: PAP/EPA, fot: DANIEL BOCKWOLDT
d1y4y4e
d1y4y4e

W Hiszpanii przyszło na świat pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią (małogłowiem) wywołaną zakażeniem wirusem Zika - podały hiszpańskie władze medyczne. Matka została zakażona podczas podróży za granicę.

U matki dziecka w maju stwierdzono zakażenie wirusem Zika; była wtedy w 20. tygodniu ciąży. Wcześniej podróżowała do krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie zachorowała także na dengę - wirusową chorobę tropikalną, również przenoszoną przez komary.

Kobieta postanowiła zachować ciążę i urodzić dziecko przez cesarskie cięcie. Lekarze ze szpitala Vall d'Herbron w Barcelonie informują, że stan chłopca jest stabilny i nie potrzebuje on podłączenia do respiratora.

- Z klinicznego punktu widzenia dziecko ma się dobrze, jego funkcje życiowe są normalne i stabilne - powiedział na konferencji prasowej szef oddziału neonatologii szpitala Felix Castillo. Poinformował jednocześnie, że obwód czaszki jest mniejszy od normalnego, stwierdzono małogłowie.

d1y4y4e

Ogółem w Hiszpanii potwierdzono 190 przypadków zakażenia wirusem Zika - 189 wynikało z podróży do krajów, gdzie wirusa przenoszą komary, takich jak Brazylia, a jeden przypadek jest konsekwencją zakażenia drogą płciową. Duża liczba zachorowań w Hiszpanii wynika z tego, że ponad jedna piąta mieszkających tam cudzoziemców pochodzi z krajów, gdzie komary przenoszą wirusa Zika.

Również w Słowenii stwierdzono zakażenie Ziką u ciężarnej kobiety, ale w tamtym przypadku matka z mężem zdecydowali się na aborcję.

Wirus Zika wywołuje mikrocefalię u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach; szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku wirusem Zika zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób.

d1y4y4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y4y4e
Więcej tematów