Wirtualna Polska: Prezydent nie wyklucza podpisu pod "lex TVN". Mamy komentarz Pałacu
- Pan prezydent podejmie decyzję, kiedy nadejdzie stosowny czas. Kiedy? Czekamy, aż ustawa wpłynie na biurko pana prezydenta - poinformował Wirtualną Polskę prezydencki minister Paweł Szrot. Jak zaznaczył, to jedyny komunikat, jaki Pałac Prezydencki wyda w tej sprawie.
17.12.2021 15:12
Komunikat - mimo że zdawkowy - jest o tyle ciekawy, że to właśnie Paweł Szrot jako pierwszy z otoczenia głowy państwa przyznał we wrześniu br., że prezydent Duda zawetuje "lex TVN". Sugerował to także sam Duda.
Czyżby zmieniły się okoliczności?
Co dalej z lex TVN
Jeśli prezydent Andrzej Duda dotrzyma publicznych deklaracji, zawetuje ustawę "lex TVN". A jeśli nie? - Będziemy rozmawiać - mówią enigmatycznie przedstawiciele PiS.
Większość sejmowa w błyskawicznym tempie przeforsowała 17 grudnia nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. "lex TVN". Ustawa została niespodziewanie przegłosowana w piątek popołudniu.
Nasi rozmówcy z klubu PiS - szeregowi posłowie - twierdzą w rozmowie z WP, że o planach kierownictwa w tej sprawie dowiedzieli się… z mediów. Jeszcze bardziej zaskoczona była opozycja - a także główni zainteresowani, czyli stacja TVN.
Wszyscy zadają sobie dziś pytanie: co zrobi prezydent?
Szef Gabinetu Prezydenta RP powiedział we wrześniu w programie "Newsroom WP", że "losy tej ustawy są ciekawe, bo wykazały podziały wewnątrz samego klubu Prawa i Sprawiedliwości". Paweł Szrot podkreślił, że jeżeli ustawa trafi do prezydenta, to ten ją zawetuje. - Prezydent jest suwerenny wobec swojej decyzji. Ale ocena prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest cenna, zawsze warto rozmawiać - zaznaczył prezydencki minister.
Później głos zabrał sam Andrzej Duda. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną zapytany pod koniec września, czy zawetuje lex TVN, odparł, że jeśli dojdzie do wniosku, że istotne elementy związane z ładem konstytucyjnym i bezpieczeństwem prowadzenia działalności gospodarczej są postawione pod znakiem zapytania, to "decyzje będę tutaj oczywiście zdecydowane".
Okoliczności jednak mogły się zmienić, tak samo jak zdanie pana prezydenta. Jak słyszymy, Andrzej Duda "analizuje sytuację", a "na decyzję ma 21 dni". - Pan prezydent podejmie decyzję, kiedy nadejdzie stosowny czas. Kiedy? Czekamy, aż ustawa wpłynie na biurko pana prezydenta - poinformował Wirtualną Polskę na gorąco, tuż po głosowaniu w Sejmie, prezydencki minister Paweł Szrot. Jak zaznaczył, to jedyny komunikat Pałacu Prezydenckiego w tej sprawie.
Politycy opozycji twierdzą, że PiS jest "dogadane" z prezydentem ws. "lex TVN". Posłowie PiS milczą na ten temat.
Komunikat w tej sprawie już wydała amerykańska ambasada w Polsce.
Gorąco w Sejmie. "Lex TVN" trafi na biurko prezydenta
Sejmowa komisja kultury w piątek niespodziewanie wznowiła prace nad ustawą "Lex TVN". Przeprowadzono głosowanie, na drodze którego ustawa wróciła do Sejmu. Po burzliwej debacie posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu "lex TVN". Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.
Temat "lex TVN" zdominował początek obrad, które wznowiono o godz. 14. - Chcecie zniszczyć wolne media, aby nie informowały o przestępstwach PiS-u. To wam się nie uda - mówił poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.
Jarosław Rzepa z Koalicji Polskiej ocenił, poprzez zwołanie bez odpowiedniego wyprzedzenia komisji kultury doszło do złamania regulaminu Sejmu. - Co wy robicie?! W ten sposób będziecie procedowali? To hańba dla polskiego parlamentaryzmu, że do takich rzeczy dochodzi - oświadczył.
- Kilka minut temu odbyła się nielegalna komisja kultury. Pan Piotr Babinetz i pan Marek Suski nadużyli swoich uprawnień. Składamy wniosek do prokuratury na tych dwóch członków komisji kultury - oświadczyła z kolei posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.
Do tych zarzutów odniósł się Marek Suski, wnioskodawca ustawy. - Podnoszono, że komisja kultury działa nielegalnie, że będziemy siedzieć, że złożycie do prokuratury wniosek. Już się przyzwyczailiśmy, że będziemy siedzieć, więc przynajmniej wymyślcie coś nowego - ironizował. Przekonywał, że ustawa była procedowana zgodnie z prawem.
Po debacie marszałek Witek poddała pod głosowanie uchwałę Senatu ws. odrzucenia "lex TVN". Za głosowało 229 posłów, przeciw było 212. 11 się wstrzymało.