Trwa ładowanie...

Wioska inna od wszystkich. Mieszkańcami są same kobiety

Wioska znajdująca się w hrabstwie Samburu w północnej Kenii to miejsce stworzone przez kobiety dla kobiet. Powstała w 1990 roku i początkowo służyła dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Kobiety SamburuKobiety SamburuŹródło: East News, fot: LUIS TATO
d2grunb
d2grunb

Miejscowość Umoja, bo to o niej mowa, w języku suahili oznacza "jedność". Została założona w 1990 roku jako azyl dla kobiet z plemienia Samburu, które uciekły przed przemocą domową. Mężczyźni mają zakaz pojawiania się w wiosce, co ma kobietom zapewnić bezpieczną przestrzeń. Jedynie chłopcy do 18. roku życia mogą przebywać przy matce.

- Pierwsi mieszkańcy miejscowości Umoja pochodzili z odległych wiosek hrabstwa Samburu rozsianych po całej Dolinie Ryftowej. Wioska szczególnie stawia na edukację dotyczącą praw kobiet i przemocy ze względu na płeć - informuje BBC.

W 2017 roku wioską zainteresował się ghański fotograf Paul Ninson, który postanowił pojechać tam i sfotografować codzienne życie mieszkańców, choć nie jest to łatwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosyjskie myśliwce nękają drony USA. Groźny incydent w Syrii nagrany

Wioska, w której mieszkają same kobiety

Dotarcie się do wioski jest praktycznie niemożliwe, bo trzeba uzyskać specjalne pozwolenie na dłuższy pobyt. Właśnie w taki sposób dostał się tam Ninson. Początkowo kobiety podchodziły do fotografa niepewnie, jednak potem pokazały mu swoją kulturę i tradycję.

Mieszkańcy miejscowości Umoja żyją skromnie. Jednym ze sposobów na uzyskanie dochodów są krótkoterminowe odwiedziny turystów. Przed wjazdem muszą oni zapłacić niewielką opłatą za wstęp, a już na miejscu mogą kupić biżuterię z koralików i inne ręcznie wykonane produkty.

Fotograf Paul Ninson chce poszerzyć świadomość ludzi wobec problemów społecznych

Fotograf postanowił podróżować po afrykańskich krajach, aby podzielić się nieopowiedzianymi historiami żyjących tam ludzi.

d2grunb

Uwieczniona przez Ninsona wioska bez mężczyzn jest jedną z kilku serii fotograficznych, która ma poszerzać wiedzę na temat problemów społecznych, środowiskowych lub politycznych. Szczególnie ma inspirować do podejmowania działań i dyskusji.

Źródło: BBC

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2grunb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grunb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj