Wielki Tydzień 2023. Co upamiętniają poszczególne dni przed Wielkanocą?
Wielki Tydzień to jeden z najważniejszych okresów w roku liturgicznym. Jego zakończeniem jest Triduum Paschalne, w trakcie którego wspominane są ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa. Jaką symbolikę mają poszczególne dni tygodnia poprzedzającego święta wielkanocne?
03.04.2023 13:17
Wielki Tydzień 2023 rozpoczął się 2 kwietnia. W tym dniu obchodzona była Niedziela Palmowa, czyli święto upamiętniające przybycie Jezusa do Jerozolimy. Okres oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie zakończy natomiast Wielka Sobota, która w tym roku wypada 8 kwietnia.
Wielki Tydzień - opis każdego dnia. To czas przygotowań i modlitwy
Wielki Tydzień zawsze rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Ta - podobnie, jak Wielkanoc - każdego roku wypada w innym terminie. Datę Wielkiej Niedzieli i poprzedzającego ją tygodnia wyznacza pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest bowiem obchodzona zawsze w pierwszą niedzielę następującą po pełni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielki Tydzień to okres pełen znaczeń i symboli. W rozpoczynającą go Niedzielę Palmową wierni udają się do kościołów, przynosząc ze sobą palmy. Te symbolizują odrodzenie, zwycięstwo życia nad śmiercią oraz nadzieję. Kolejne trzy dni, czyli Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa to dni, upamiętniające nauki głoszone przez Jezusa w Jerozolimie, a także czas pojednania. W dawnej tradycji, w tym okresie porządkowano domy i przygotowywano je na Wielkanoc.
Wielki Tydzień dzień po dniu. Triduum Paschalne to szczególny czas
Ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, czyli Triduum Paschalne to okres pokuty, refleksji i modlitwy. Triduum rozpoczyna Wielki Czwartek, czyli uroczystość, w czasie której katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę Chrystusa. W tym dniu w kościołach milkną dzwony, a po wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej w świątyniach następuje obnażenie ołtarza.
Wielki Piątek jest natomiast dniem zadumy nad męką Jezusa, czasem skupienia, żałoby, pokuty i powagi. W kościołach nie odprawia się liturgii - wierni mogą jednak uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Wielki Piątek jest również jednym z dwóch dni, w których w Kościele Katolickim obowiązuje post ścisły, polegający na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków do trzech oraz zachowaniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Ostatnim dniem Triduum Paschalnego jest Wielka Sobota. W tradycji katolickiej, w tym dniu Kościół rozważa mękę Chrystusa, trwając nad jego grobem. W Polsce oraz niektórych europejskich krajach święci się pokarmy, czyli tzw. święconkę.
Wielki Tydzień kończy Wielkanoc, czyli święto ustanowione na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościołach odbywają się msze rezurekcyjne - co ciekawe, w niektórych parafiach Rezurekcje są przenoszone z Niedzieli Wielkanocnej na Wielką Sobotę.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.