Trwa ładowanie...

Wielki Piątek 2024. Czy to święto nakazane? Co z postem?

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem pokuty, skupienia i powagi. W tym czasie wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa. Z tego względu jest on obchodzony w sposób szczególny. Czy Wielki Piątek jest świętem nakazanym? Jakie są zasady wielkopiątkowego postu?

Wielki Piątek upamiętnia śmierć Chrystusa. Czy to święto nakazane? Zasady postu w Wielki PiątekWielki Piątek upamiętnia śmierć Chrystusa. Czy to święto nakazane? Zasady postu w Wielki PiątekŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d4ayhod
d4ayhod

Wieki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, czyli okresu ścisłych przygotowań do Wielkanocy. Jego termin jest ruchomy - w 2024 roku wypada 29 marca. Ze względu na szczególne wydarzenia, które upamiętnia, Wielki Piątek jest przez wiernych obchodzony w uroczysty i podniosły sposób. W tym dniu obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych.

Wielki Piątek. Post. Kogo obowiązuje?

Nakaz zachowania postu w Wielki Piątek regulują przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jak informuje kan. 1251. "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post [ścisły - przyp. red.] obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawy kierunek na każdą porę roku. "Latem nawet tańsze będą oferty wyjazdowe"

Wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych w Wielki Piątek powinni zachować wierni, którzy ukończyli 14. rok życia. Post ścisły obowiązuje natomiast osoby pełnoletnie do rozpoczęcia przez nie 60. roku życia.

Czy Wielki Piątek to święto nakazane? To jedyny taki dzień

Wielki Piątek jest jedynym dniem, w którym w kościołach nie odprawia się mszy świętych. W świątyniach odbywa się jednak wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Czy wierni mają obowiązek w niej uczestniczyć? Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, Wielki Piątek nie należy do świąt nakazanych, a to oznacza, że wierni w tym dniu nie muszą uczestniczyć w odbywającej się liturgii.

d4ayhod
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ayhod
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ayhod
Więcej tematów