Trwa ładowanie...

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego święta

Wielkanoc 2021 zbliża się do nas coraz to większymi krokami. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, a wraz z nim Wielki Piątek. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli nie tylko jakościowy, ale także ilościowy. W dniu upamiętnienie męki Jezusa Chrystusa obchodzi się także inne zwyczaje i tradycje.

Share
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego święta
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego świętaŹródło: Getty Images
d36w8or

W Wielki Piątek należy ograniczyć się do spożycia trzech posiłków - w tym tylko jednego do syta. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak, przypomina także o tym, że w Wielki Piątek należy powstrzymać się od jedzenia mięsa.

Post ilościowy w Wielki Piątek obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. "Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14 roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych" - czytamy na stronie KEP.

d36w8or

Wielki Piątek. Dniem zadumy nad męką

Wielki Piątek to dzień, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej. Jednak do obchodów związanych z Wielkim Piątkiem zalicza się Mszę Wieczerzy Pańskiej - ta natomiast odprawiana jest wieczorem w Wielki Czwartek.

Stolica Apostolska wyjątkowo w 2009 roku wyraziła zgodę na sprawowanie mszy w Wielki Piątek. Uczynił ją kard. Tarcisio Bertone za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L’Aquili we Włoszech.

Wielki Piątek do dzień zadumy nad męką Chrystusa, a także powagi, skupienia, oraz wzmożonej pobożności gorliwych praktyk religijnych. W tym dniu w kościołach odprawiane jest również nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Zobacz też: Wałęsa zaskakująco tłumaczy się z orderu dla abpa Głódzia

Wielki Piątek. Zwyczaje i tradycje tego święta

Wieki Piątek kojarzy się dla większości tylko ze ścisłym postem oraz Drogą Krzyżową. Przypomnijmy, że liturgia odprawiana w Wielki Piątek jest pamiątką zwycięstwa, które odniósł umęczony i ukrzyżowany Jezus Chrystus.

d36w8or

W tym dniu Wielkiego Tygodnia kapłani używają czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość zwyciężająca na krzyżu.

W świątyniach w Wielki Piątek nie używa się żadnych instrumentów muzycznych oraz dzwonków. Na wejściu nie wybrzmiewa pieśń. Na początku duchowny sprawujący liturgię leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Następnie jest Liturgia Słowa Bożego.

Po kazaniu nadchodzi adoracja krzyża, podczas której duchowni, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. W wielu kościołach w Polsce po zakończeniu liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną przenoszony jest do specjalnej kaplicy adoracji.

Niegdyś w tradycji ludowej w Wielki Piątek wieszano kukłę Judasza, która przypominała marzannę - ubierano ją w łachamy i wiązano na szyi węzeł z 30 szkiełkami (symbol 30 srebrników). W Wielki Czwartek kukła była wieszana na wieży kościoła, a w Wielki Piątek zrzucano ją - przekazał portal swiatolnika.info.

d36w8or

Na wsiach Wielki Piątek był świętem bardzo smutnym. W tym dniu odmowa jałmużny była traktowana jako grzech. W Wielki Piątek wstrzymywano się także od pracy na polu. Gospodynie sadziły kwiaty i warzywa, a panowie obwiązywali pnie drzew słomą, aby te dobrze rosły.

Niektórzy w Wielki Piątek zatrzymywali w domu zegary oraz zasłaniali lustra i mówili szeptem - wszystko to na znak żałoby.

Jedną z tradycji było także obmywanie twarzy wodą ze strumieni. Wierzono, że w nich pojawia się kropla chrystusowej krwi. Przy tym zwyczaju odmawiano również modlitwy do ran Chrystusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36w8or

Podziel się opinią

Share
d36w8or
d36w8or
Więcej tematów