PolskaW Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego święta

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego święta

Wielkanoc 2021 zbliża się do nas coraz to większymi krokami. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, a wraz z nim Wielki Piątek. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli nie tylko jakościowy, ale także ilościowy. W dniu upamiętnienie męki Jezusa Chrystusa obchodzi się także inne zwyczaje i tradycje.

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego święta
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Nieznane zwyczaje tego święta
Źródło zdjęć: © Getty Images
Sylwia Bagińska

W Wielki Piątek należy ograniczyć się do spożycia trzech posiłków - w tym tylko jednego do syta. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak, przypomina także o tym, że w Wielki Piątek należy powstrzymać się od jedzenia mięsa.

Post ilościowy w Wielki Piątek obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. "Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14 roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych" - czytamy na stronie KEP.

Wielki Piątek. Dniem zadumy nad męką

Wielki Piątek to dzień, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej. Jednak do obchodów związanych z Wielkim Piątkiem zalicza się Mszę Wieczerzy Pańskiej - ta natomiast odprawiana jest wieczorem w Wielki Czwartek.

Stolica Apostolska wyjątkowo w 2009 roku wyraziła zgodę na sprawowanie mszy w Wielki Piątek. Uczynił ją kard. Tarcisio Bertone za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L’Aquili we Włoszech.

Wielki Piątek do dzień zadumy nad męką Chrystusa, a także powagi, skupienia, oraz wzmożonej pobożności gorliwych praktyk religijnych. W tym dniu w kościołach odprawiane jest również nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Wielki Piątek. Zwyczaje i tradycje tego święta

Wieki Piątek kojarzy się dla większości tylko ze ścisłym postem oraz Drogą Krzyżową. Przypomnijmy, że liturgia odprawiana w Wielki Piątek jest pamiątką zwycięstwa, które odniósł umęczony i ukrzyżowany Jezus Chrystus.

W tym dniu Wielkiego Tygodnia kapłani używają czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość zwyciężająca na krzyżu.

W świątyniach w Wielki Piątek nie używa się żadnych instrumentów muzycznych oraz dzwonków. Na wejściu nie wybrzmiewa pieśń. Na początku duchowny sprawujący liturgię leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Następnie jest Liturgia Słowa Bożego.

Po kazaniu nadchodzi adoracja krzyża, podczas której duchowni, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. W wielu kościołach w Polsce po zakończeniu liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną przenoszony jest do specjalnej kaplicy adoracji.

Niegdyś w tradycji ludowej w Wielki Piątek wieszano kukłę Judasza, która przypominała marzannę - ubierano ją w łachamy i wiązano na szyi węzeł z 30 szkiełkami (symbol 30 srebrników). W Wielki Czwartek kukła była wieszana na wieży kościoła, a w Wielki Piątek zrzucano ją - przekazał portal swiatolnika.info.

Na wsiach Wielki Piątek był świętem bardzo smutnym. W tym dniu odmowa jałmużny była traktowana jako grzech. W Wielki Piątek wstrzymywano się także od pracy na polu. Gospodynie sadziły kwiaty i warzywa, a panowie obwiązywali pnie drzew słomą, aby te dobrze rosły.

Niektórzy w Wielki Piątek zatrzymywali w domu zegary oraz zasłaniali lustra i mówili szeptem - wszystko to na znak żałoby.

Jedną z tradycji było także obmywanie twarzy wodą ze strumieni. Wierzono, że w nich pojawia się kropla chrystusowej krwi. Przy tym zwyczaju odmawiano również modlitwy do ran Chrystusa.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (254)