Trwa ładowanie...

Wielkanoc 2024. Post w Triduum Paschalnym. Kiedy obowiązuje?

Przygotowania do świąt wielkanocnych trwają przez cały okres Wielkiego Postu. Ich zwieńczeniem jest Wielki Tydzień oraz obchodzone pod jego koniec Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. Czy wierni w trakcie tych dni mają obowiązek zachowania postu?

Wielkanoc 2024. Post w Triduum Paschalnym. Kiedy obowiązuje?Wielkanoc 2024. Post w Triduum Paschalnym. Kiedy obowiązuje?Źródło: East News, fot: KARINA KRYSTOSIAK/REPORTER
d3lam65
d3lam65

Wielkanoc oraz poprzedzający ją okres Triduum Paschalnego to dla chrześcijan szczególny czas. Tuż przed świętami wierni przygotowują się do obchodzenia świąt upamiętniających ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa, a także jego śmierć i zmartwychwstanie. Jedną z praktykowanych w tym czasie tradycji jest post. W które dni przed Wielkanocą należy powstrzymać się od spożycia mięsa?

Post w Wielki Czwartek? To początek Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek, rozpoczynający ścisły okres przygotowań do Niedzieli Wielkanocnej, wypada w 2024 roku 28 marca. Czy w tym dniu wiernych obowiązuje post? Z przepisów prawa kościelnego wynika, że katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w trzech przypadkach: w piątki, Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Oznacza to, że post w Wielki Czwartek nie jest obowiązkiem. Wielu duchownych zachęca jednak do jego praktykowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielu boi się tam lecieć. Polak zdradza, czy na miejscu jest bezpiecznie

Post w Wielki Piątek. Nie tylko od pokarmów mięsnych

W czasie Wielkiego Piątku wierni wspominają śmierć Chrystusa. To dzień pokuty, w którym katolików obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych. Co to oznacza?

d3lam65

Jak informuje kan. 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia".

Post w Wielką Sobotę. Czy przed Wielkanocą można jeść mięso?

Wielka Sobota dla wiernych jest czasem modlitwy i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Wielu z nich zastanawia się, czy w tym dniu należy zachować post. Jak bowiem wynikało z przepisów przyjętych w 1917 roku przez papieża Benedykta XV katolicy w Wielką Sobotę do południa byli zobowiązani do zachowania postu. Obecnie jednak wspomniane przepisy nie obowiązująoznacza to, że w Wielką Sobotę wierni nie muszą zachować wstrzemięźliwości od spożycia pokarmów mięsnych oraz ograniczenia liczby posiłków. Post w Wielką Sobotę jest jednak bardzo zalecany przez duchownych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lam65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lam65
Więcej tematów