Wielki Piątek. Co można jeść w czasie postu?
Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku, w których katolicy są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Oznacza to, że powinni ograniczyć oni liczbę spożywanych posiłków do trzech, a także powstrzymać się od spożycia mięsa. Co można jeść w Wielki Piątek?
Wielki Piątek, to jeden z dwóch dni, w trakcie których wierni Kościoła katolickiego powinni zachować post ścisły. "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje kan. 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Wieli Piątek - post. Co można jeść?
Post ścisły to połączenie postu jakościowego z postem ilościowym. Oznacza to, że w dni, w których obowiązuje, wierni powinni zarówno zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak i ograniczyć liczbę spożywanych posiłków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielki Tydzień w Andaluzji
Jak informuje portal msze.info "współczesne prawo o wstrzemięźliwości od potraw mięsnych zakazuje spożywania mięsa oraz wywarów z mięsa. Można jednak jeść inne produkty odzwierzęce - jaja, nabiał, a nawet tłuszcz zwierzęcy. Zgodnie z chrześcijańską tradycją dozwolone jest także spożywanie ryb". Wykładnia kościelnego prawa wskazuje, że przestrzeganie postu ilościowego polega na spożyciu wyłącznie trzech posiłków w trakcie dnia. Tylko jeden z nich może stanowić posiłek "do syta" - dwa pozostałe powinny być natomiast lekkie.
Post ścisły w Wielki Piątek. Kogo obowiązuje?
Do zachowania wielkopiątkowego postu ilościowego są zobowiązani wszyscy wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych powinny natomiast zachować osoby, które ukończyły 14 lat. "Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty" - informuje Kodeks Kanoniczny.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.