Wielkanoc 2024. Które ze świątecznych dni są wolne?
Na przełomie marca i kwietnia wypadają święta wielkanocne. Dla chrześcijan stanowią one najważniejszy czas w roku liturgicznym. Są to również święta ustawowo wolne od pracy i nauki. Wielkanoc jest poprzedzona Triduum Paschalnym. Czy ono również zostało ujęte w liście dni wolnych?
Wielkanoc w 2024 roku wypada 31 marca. Dzień później - 1 kwietnia - obchodzony będzie Poniedziałek Wielkanocny. Oba te dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Co z Wielką Sobotą i poprzedzającymi ją uroczystościami?
Wielkanoc 2024. Wolne. Uczniowie mają wiosenną przerwę świąteczną
Święta wielkanocne są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Z tego względu należą do 13 dni ustawowo wolnych od pracy i nauki. Jak jednak wynika z kalendarza roku szkolnego, uczniowie rozpoczną wypoczynek związany z Wielkanocą wcześniej. Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach potrwa bowiem od czwartku 28 marca do 2 kwietnia 2024.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polski król tonął w długach. Szemrany plan żony uratował go
Dni wolne 2024. Wielkanoc. Co z Wielkim Tygodniem?
Czy osoby zatrudnione również mogą liczyć na dłuższy wypoczynek? Jak wynika z treści ustawy o dniach wolnych, wolne z okazji Wielkanocy wypada wyłącznie w niedzielę oraz poniedziałek wielkanocny.
Co jednak istotne, Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni informuje, że w Wielką Sobotę pracownicy sektora handlowego będą pracować krócej. Jak bowiem wskazuje art. 8 wspomnianej ustawy, w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie tych czynności pracownikom po godzinie 14:00 są zakazane. Działalność będą mogły prowadzić wyłącznie punkty, określone jako wyjątki od zakazu handlu.