Wielkanoc 2024. Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek są wolne od pracy?
Święta wielkanocne są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Poprzedza je Triduum Paschalne, rozpoczynające się w Wielki Czwartek. To okres najbardziej wzmożonych przygotowań do Wielkanocy. Czy dni bezpośrednio poprzedzające Niedzielę Zmartwychwstania są wolne od pracy i szkoły?
21.03.2024 08:26
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. Niedziela Wielkanocna, a także wypadający po niej Lany Poniedziałek są w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek idzie się do pracy? Co z wolnym w Wielką Sobotę?
Dni wolne przed Wielkanocą? Prawo wskazuje jasno
Wielki Czwartek jest dniem, w którym wierni wspominają ostatnią wieczerzę Chrystusa, a także ustanowienie przez niego Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej. Czy to święto ustawowo wolne od pracy i nauki? Jak wynika z kalendarza roku szkolnego, w Wielki Czwartek, który w 2024 roku wypada 28 marca, uczniowie rozpoczynają wiosenną przerwę świąteczną. Pracownicy nie mają jednak ustawowego dnia wolnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejnego dnia, a więc w Wielki Piątek, wspominana jest śmierć Chrystusa. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych - prowadzona jest jednak wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Podobnie, jak dzień wcześniej, uczniowie w tym dniu mają dzień wolny. Nie jest to jednak dzień ustawowo wolny dla pracowników - niektóre firmy mogą jednak zdecydować się na zwolnienie pracowników z obowiązku wykonywania pracy w tym dniu.
Czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek obowiązuje zakaz handlu? Oba te dni nie zostały objęte przepisami Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.
Wielka Sobota. Czy to dzień wolny? Co ze sklepami?
Tuż przed Wielkanocą, w Wielką Sobotę wierni adorują Chrystusa. Powszechnie praktykowanym zwyczajem, jest święcenie pokarmów w tym dniu. Czy jest to dzień wolny? Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy, Wielka Sobota nie należy do świąt ustawowo wolnych. Sklepy będą jednak otwarte krócej niż zazwyczaj. Dlaczego?
Jak wynika z treści ustawy o ograniczeniu handlu, w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną w placówkach handlowych handel oraz powierzanie wykonywania czynności związanych z handlem są zakazane po godzinie 14:00. Ograniczenie sprzedaży będzie obowiązywało również w czasie Wielkanocy oraz Poniedziałku Wielkanocnego.