Trwa ładowanie...

Niedziela Palmowa 2024. Dlaczego w tym dniu święcone są palemki?

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli okres szczególnych przygotowań do świąt wielkanocnych. Jedną z tradycji tego dnia, jest święcenie w kościołach zdobnych gałązek. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Gdzie jest praktykowany?

Palmy wielkanocne. Dlaczego święcimy je w Niedzielę Palmową?Palmy wielkanocne. Dlaczego święcimy je w Niedzielę Palmową?Źródło: Pixabay
d1r57lt
d1r57lt

Niedziela Palmowa to święto ruchome, które wypada równy tydzień przed Wielkanocą. Uroczystość jest obchodzona na pamiątkę wydarzeń opisanych w Biblii - przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W 2024 roku Niedziela Męki Pańskiej wypada 24 marca.

Dlaczego w Niedzielę Palmową przynosimy do kościoła palmy?

Niedziela Palmowa jest w Polsce obchodzona od średniowiecza. Jedną z tradycji związanych ze świętem, która jest kultywowana od tego czasu, jest wykonywanie i święcenie palm wielkanocnych. Te są symbolem odradzającego się życia, a także symbolicznym nawiązaniem do wydarzeń, opisanych przez wszystkich ewangelistów - przybycia Chrystusa do Jerozolimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowe odkrycie pod Opatowem. Złoty skarb przeleżał wieki pod ziemią

Zwyczaj wykonywania zdobnych palm wielkanocnych z gałązek, kwiatów i roślin jest znany w Polsce oraz części Niemiec i Austrii. W zależności od regionu, mogą różnić się one zarówno wyglądem, jak i techniką wykonania.

d1r57lt

Palmy wielkanocne na Niedzielę Palmową. Dawniej wierzono w ich szczególne znaczenie

W dawnych czasach poświęconym palmom wielkanocnym przypisywano szczególne właściwości. Popularne było m.in. przekonanie o tym, że połknięcie bazi z przyniesionej z kościoła palmy gwarantowało brak bólu gardła i głowy.

W części regionów poświęconymi palmami okadzano zwierzęta podczas pierwszego wiosennego wyjścia na pastwisko. W innych natomiast palmowe gałązki umieszczano na ścianach domów - wierzono bowiem, że mogą one ochronić budynek przed czarami i chorobami, a także groźnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Obecnie palmy wielkanocne są często palone - popiół, który z nich powstaje, jest natomiast używany podczas obrzędu posypywania głów, który jest odprawiany w czasie Środy Popielcowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1r57lt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r57lt
Więcej tematów