Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. To jego najważniejsze dni

W niedzielę 24 marca 2024 wypada Niedziela Palmowa. To święto obchodzone na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy, a także dzień rozpoczynający okres upamiętniający ostatnie dni życia Jezusa, czyli Wielki Tydzień. W jaki sposób obchodzone są jego poszczególne dni?

Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień. Katolicy wkrótce rozpoczną przygotowania do Wielkanocy
Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień. Katolicy wkrótce rozpoczną przygotowania do Wielkanocy
Źródło zdjęć: © PAP | Łukasz Gągulski

19.03.2024 12:25

Już 24 marca rozpocznie się Wielki Tydzień, czyli okres wzmożonych przygotowań do świąt wielkanocnych. W tym czasie wierni Kościoła katolickiego będą w szczególny sposób wspominać ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa.

Niedziela Palmowa 2024 i Wielki Tydzień. To dla wiernych ważny czas

Wielki Tydzień, który rozpoczyna Niedziela Palmowa, jest obchodzony w tradycji chrześcijańskiej od IV wieku. Okres ten nie ma stałego terminu - jest bowiem uzależniony od daty Wielkanocy. W 2024 roku rozpocznie się on 24 marca, a zakończy - 31 marca, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z Wielkim Tygodniem wiążą się określone obrzędy, kultywowane przez katolików. Zgodnie z tradycją, jego pierwsze trzy dni są czasem poświęconym pojednaniu, porządkowaniu oraz szykowaniu domów na Wielkanoc. Centralnym momentem Wielkiego Tygodnia jest natomiast Triduum Paschalne.

Wielki Tydzień 2024. Czym jest Triduum Paschalne?

Przygotowania do Wielkanocy mają kulminację w trakcie Triduum Paschalnego. Jego początek następuje wraz z wieczorną mszą świętą, odprawianą w Wielki Czwartek wieczorem a koniec - z rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej. Poszczególne dni Triduum Paschalnego odwołują się do określonych wydarzeń, które miały miejsce przed śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.

  • W Wielki Czwartek wspominana jest ostatnia wieczerza Chrystusa, a także pierwsza Eucharystia.
  • W Wielki Piątek w kościołach nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu przywoływana jest jednak Liturgia Męki Pańskiej, odprawiana na pamiątkę śmierci Chrystusa.
  • W Wielką Sobotę wierni trwają w adoracji przy grobie Chrystusa. W Polsce oraz niektórych regionach sąsiednich krajów kultywowany jest również zwyczaj święcenia pokarmów.
  • W Niedzielę Wielkanocną wspominane jest zmartwychwstanie Chrystusa. To najważniejsze wydarzenie dla chrześcijan, a także najstarsze święto obchodzone przez wiernych.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)