Czy w Wielki Tydzień obowiązuje post? Kodeks kanoniczny wyjaśnia
Wielki Tydzień jest dla katolików szczególnym czasem oczekiwania i duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych. W jego trakcie wspominane są ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa. Czy wierni powinni zachować w tym czasie post? Kiedy należy przestrzegać postu ścisłego?
Wielki Tydzień 2023 rozpoczął się 2 kwietnia. W tym dniu wierni wspominali przybycie Jezusa do Jerozolimy. Cztery dni później rozpoczną się natomiast obchody Triduum Paschalnego, które nawiązuje do ostatnich wydarzeń z życia Chrystusa, jego męki i zmartwychwstania. To jeden z najważniejszych okresów dla chrześcijan.
Czy w Wielki Tydzień można jeść mięso?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych w każdy piątek. Dwa razy w roku katolicy powinni również zachować post ścisły, czyli ograniczyć liczbę spożywanych posiłków do trzech. "Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje kanon 1251.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co warto wiedzieć o dyspensie?
Oznacza to, że tylko w jeden z dni Wielkiego Tygodnia wiernych obowiązuje post. Chodzi o Wielki Piątek, czyli dzień, w którym wspominana jest droga krzyżowa, męka oraz śmierć Jezusa.
Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Wieloletnia tradycja postu
Wiele osób zastanawia się również, czy w Wielką Sobotę należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dawne przepisy Prawa Kanonicznego nakazywały bowiem post w Wielką Sobotę, aż do powrotu z kościoła ze święconką. Obecnie, zapisy te zostały zniesione, co oznacza, że w dzień poprzedzający Wielkanoc można spożywać pokarmy mięsne. Post, ze względu na tradycję jest jednak zalecany przez wielu księży.
Post ścisły. Kogo obowiązuje?
Warto również pamiętać, że obowiązujący w Wielki Piątek post ścisły, jest nakazany wyłącznie dla osób pełnoletnich, aż do rozpoczęcia przez nich 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje natomiast od 14. roku życia. "Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty" - informuje kan. 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.