Wielkanoc 2024. Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?
Święta wielkanocne są ważnym okresem w polskiej tradycji. Dla chrześcijan stanowią natomiast najważniejszy czas w roku liturgicznym. Ze względu na wagę uroczystości oraz jej powszechność, Niedziela Zmartwychwstania oraz Poniedziałek Wielkanocny są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Czy Wielki Piątek ma szansę również nim zostać?
Wielki Piątek jest świętem obchodzonym na pamiątkę śmierci Chrystusa. To bardzo ważny dzień dla katolików, a także jeden z dni Triduum Paschalnego, czyli okresu intensywnych przygotowań do Wielkanocy. Nie jest to jednak jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy i nauki.
Wielki Piątek. Wolne? Propozycja przed laty znalazła się w Sejmie
O ustanowienie Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy już w 2018 roku postulowali politycy PSL. W Sejmie złożony został nawet projekt Ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy, w którym postulowano, by dodatkowymi dniami wolnymi ustanowić Wielki Piątek oraz Wigilię. Do procedowania tej propozycji jednak nie doszło do tej pory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Temat wolnego w Wielki Piątek powrócił jednak przed tegoroczną Wielkanocą. Jak pod koniec lutego 2024 poinformował "Fakt", do pomysłu ustanowienia dodatkowych dni wolnych od pracy przychylają się związkowcy.
- W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł, w wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni [Wielki Piątek oraz Wigilia - przyp. red.] są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy - ocenił w rozmowie z dziennikiem Paweł Galec z wydziału prawno-interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Dni wolne w Polsce. Część jest już za nami
Listę świąt i uroczystości, które są wolne od pracy oraz nauki, regulują przepisy prawa. Zgodnie z treścią ustawy z 1951 roku, dniami wolnymi w Polsce są:
- Nowy Rok (1 stycznia)
- Święto Trzech Króli (6 stycznia)
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome, które w 2024 roku wypada 31 marca)
- drugi dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome, które w 2024 roku wypada 1 kwietnia)
- Święto Państwowe (1 maja)
- Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja)
- pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome, które w 2024 roku wypada 19 maja)
- dzień Bożego Ciała (święto ruchome, które w 2024 roku wypada 30 maja)
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada)
- pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia)
- drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia).
Dniami wolnymi są również niedziele oraz inne dni, określone przez Prezesa Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia.