Czy Wielki Piątek to święto nakazane? To jedyny taki dzień w Kościele

W Wielki Piątek wspominana jest męka i śmierć Chrystusa. To dzień pokuty, żalu za grzechy i modlitwy. Czy w drugim dniu Triduum Paschalnego wierni mają obowiązek udać się do kościoła? Wykładnia prawa kanonicznego jest jasna.

Wielki Piątek to święto nakazane? W tym dniu w kościołach nie odprawia się liturgii
Wielki Piątek to święto nakazane? W tym dniu w kościołach nie odprawia się liturgii
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

Wielki Piątek to czas pokuty, ciszy i powagi. W tym dniu, na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa katolicy powinni zachować post ścisły, a także powstrzymać się od udziału w zabawach. Drugi dzień Triduum Paschalnego w Kościele jest czasem adoracji i skupienia.

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Jak wskazują kanony 1247 oraz 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy świętej w każdą niedzielę miesiąca oraz święta nakazane. Ich listę reguluje natomiast dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r. Wynika z niego, że Wielki Piątek nie jest świętem obowiązkowym - wierni, którzy tego dnia nie udadzą się do świątyń, nie popełnią więc grzechu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielki Piątek. W tych krajach to wolny dzień od pracy

Co ważne, Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym msze święte nie są odprawiane. Osoby, które zdecydują się udać do kościoła, będą mogły jednak uczestniczyć w liturgii męki i śmierci Chrystusa, Drodze Krzyżowej i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Święta nakazane w okresie wielkanocnym

Okres wielkanocny w Kościele katolickim trwa 50 dni - od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, nazywanej Zielonymi Świątkami. W tym czasie wypadają trzy uroczystości, w trakcie których wierni powinni uczestniczyć we Mszach świętych. W 2023 roku są nimi:

  • 9 kwietnia - Wielkanoc (niedziela)
  • 21 maja - Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela)
  • 28 maja - Zesłanie Ducha Świętego (niedziela).

Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego, osoby, które nie wezmą udziału w nabożeństwie w święto nakazane, popełniają grzech ciężki. "Wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki" - wskazuje art. 2181 wykładni doktryny wiary.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)