Zielone Świątki
Zielone Świątki to potoczna ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Jego geneza związana jest z przedchrześcijańskimi – pogańskimi – obrzędami wiosennymi o charakterze płodnościowym oraz zaduszkowym. Związana jest z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej wegetacji oraz kultem przodków.
Zielone Świątki - kiedy wypadają?
Dzień Zesłania Ducha Świętego, zwany Pięćdziesiątnicą, potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc przypada również w niedzielę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim okres wielkanocny.
Zielone Świątki - zwyczaje
Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości przedchrześcijańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. W celu zapewnienia obfitych plonów palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami. To miało zapewnić urodzaj, ale też ochronić przed urokami.
Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne.
Zielone Świątki szczególnie były popularne wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Zwyczaj ten do dzisiaj jest popularny wśród górali zagórzańskich i Podhalan, w sobótkową noc na wielu wzgórzach palą się widoczne z daleka ogniska.
Zielone Świątki obchodzone są w Polsce, Niemczech, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Norwegii, Holandii, Belgii i Litwie.
Zielone Świątki. Czy można odebrać dzień wolny?
Zielone Świątki są ustawowo dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym można za nie odebrać sobie dzień wolny w pracy? Niestety nie mamy dobrych wiadomości - choć wypadają w niedzielę, nie można odebrać za nie dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie z kodeksem pracy taka możliwość istnieje wyłącznie w wypadku, gdy święto wypada w sobotę.