Trwa ładowanie...
d33ifhd

Weto UE. Mateusz Morawiecki spotka się z Victorem Orbanem. Negocjacje ws. budżetu

Mateusz Morawiecki ma spotkać się z Victorem Orbanem. Politycy mają dyskutować o kształcie budżetu UE.
Share
Mateusz Morawiecki spotka się z Victorem Orbanem
Mateusz Morawiecki spotka się z Victorem OrbanemŹródło: Getty Images
d33ifhd

O sprawie poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Polityk zamieścił wpis na Twitterze.

Do spotkania szefów polskiego i węgierskiego rządu ma dojść w czwartek. "Głównym tematem będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej" - poinformował Mueller.

Tydzień temu państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia ws. rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Jednak rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Weto UE. Mateusz Morawiecki w Sejmie. Premier o "pałce propagandowej"

W czwartek Sejm przyjął uchwałę wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE autorstwa posłów PiS. 236 posłów było za, 209 sprzeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosowania.

d33ifhd

Uchwała m.in. wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej. PiS wykreśliło z uchwały zdanie "Sejm RP z uznaniem przyjmuje fakt zablokowania przez przedstawicieli Polski dalszych prac nad pakietem rozwiązań budżetowych".

Wcześniej głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Unia Europejska trwa, ponieważ jest organizacją państw, które są w stanie zawrzeć kompromis. Gdyby tego bezpiecznika w postaci weta nie było, Unii groziłby po prostu rozpad - stwierdził Morawiecki w czwartek w Sejmie.

- Praworządność i łamanie praworządności stało się pałką propagandową. Odrzucamy takie podejście - dodał, podkreślając, że "Polska dobrze zna takie pałki propagandowe z czasów PZPR".

Donald Tusk uderza w PiS. Reakcja Cezarego Tomczyka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33ifhd

Podziel się opinią

Share
d33ifhd
d33ifhd
Więcej tematów