Trwa ładowanie...

Weto Orbana. UE szykuje "operacyjne rozwiązania"

W trakcie zakończonego w piątek dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej nie udało się uzyskać jednomyślności w sprawie wsparcia finansowego dla Ukrainy i rewizji wieloletniego budżetu UE. Jak przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przeciw były Węgry. Zdecydowano się więc zwołać kolejny, nadzwyczajny szczyt UE. Ma on odbyć się w styczniu.

Będzie nadzwyczajny szczyt UE. Już w styczniuBędzie nadzwyczajny szczyt UE. Już w styczniuŹródło: EPA, PAP, fot: ANDRES MARTINEZ CASARES
d1753ei
d1753ei

W przypadku Ukrainy chodzi o propozycję przekazania jej 50 mld euro wsparcia. - Jestem przekonany i nastawiony optymistycznie, co do tego, że będziemy w stanie spełnić naszą obietnicę wsparcia Ukrainy środkami finansowymi - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że do tej pory zgodziło się na to 26 państw członkowskich. O kulisach tej sprawy i negocjacji pisał w WP korespondent na szczyt UE w Brukseli, Patryk Michalski.

Von der Leyen widzi szansę i potrzeby

Von der Leyen przekazała z kolei, że budżet UE potrzebuje nowych środków w reakcji na kryzysy, z którymi zmaga się Wspólnota. Jak powiedziała, obecny budżet na lata 2021-2027 został zaprojektowany przed pandemią, wojną w Ukrainie, kryzysem energetycznym i spowodowaną przez niego inflacją oraz kryzysem na Bliskim Wschodzie.

Wskazała, że pomimo tego, UE starała się odpowiedzieć na każdy kryzys. - Doszliśmy jednak do limitu - stwierdziła.

d1753ei

- Dlatego w czerwcu KE zaopiniowała wzmocnienie unijnego budżetu. Przedstawiliśmy bardzo czytelne priorytety. Oczywiście pierwszym priorytetem jest wsparcie Ukrainy, następnie praca nad migracją, pobudzenie unijnej konkurencyjności, w tym m.in. odpowiedź na amerykańską ustawę o redukcji inflacji - dodała. Jej zdaniem budżet UE musi też zostać dostosowany do rosnących stóp procentowych.

Ukraina dostanie 1,5 mld euro

- 26 państw członkowskich potwierdziło te priorytety i zgodziło się dostarczyć dodatkowe finansowanie, aby je zrealizować. Dziękuje im za ich wsparcie. To dobry wynik. Porozumienie uwzględnia też obawy państw członkowskich związane z ich narodowymi ograniczeniami budżetowymi. Porozumienie uwzględnia przesunięcia i zmianę priorytetów, jak również nowe fundusze. Ta kombinacja wymaga trudnych wyborów. Podjęliśmy te wybory, jednakże nie udało się osiągnąć jednomyślności. Węgry nie były w stanie nas wesprzeć. Dlatego na początku przyszłego roku odbędzie się kolejne spotkanie. Komisja Europejska wykorzysta czas do tego spotkania na zagwarantowanie, że cokolwiek stanie się na tym następnym szczycie UE, będziemy mieli gotowe rozwiązania operacyjne - powiedziała.

Przekazała też, że Komisja Europejska udostępni Ukrainie w nadchodzących dniach kolejne 1,5 mld euro w ramach istniejących ustaleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1753ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1753ei
Więcej tematów