Trwa ładowanie...

Samotny Orban vs. cała Unia. 26 krajów ma plan na pomoc Ukrainie

Viktor Orban na unijnym szczycie zablokował 50 mld euro dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Wg źródeł WP zapowiedział liderom, że nie zmieni zdania w przyszłości. Bruksela ma jednak plan awaryjny - dowiaduje się Wirtualna Polska.

Viktor Orban w Brukseli zablokował pomoc UkrainieViktor Orban w Brukseli zablokował pomoc UkrainieŹródło: East News, fot: Virginia Mayo
d3mw5m9
d3mw5m9

Po dwudniowym szczycie w Brukseli unijni przywódcy mają świadomość, że szansa na to, by Viktor Orbán zmienił zdanie ws. finansowej pomocy Ukrainie, jest bliska zeru. Jeśli tak się stanie, 26 krajów Wspólnoty wdroży alternatywny plan, by środki i tak trafiły do Kijowa. Rozmowy już trwają - dowiaduje się WP.

Według naszych źródeł, Węgrzy przekazali sprzeciw również w rozmowie z polską delegacją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba posprzątać po PiS pisowskimi metodami? Wskazał inne rozwiązanie

Ostatnia próba ws. Ukrainy

Obecny brak decyzji ws. przekazania wsparcia dla Kijowa, oznacza, że wkrótce dojdzie do ostatniej próby wypracowania wspólnego stanowiska. Sprawa powróci na styczniowej Radzie Europejskiej, ale liderzy już teraz spodziewają się powtórzenia weta ze strony Węgier.

d3mw5m9

To z tego powodu w kuluarach szczytu 26 krajów wspólnoty już teraz przygotowywany jest awaryjny plan.

Alternatywne rozwiązanie oznaczałoby, że sprzeciw Budapesztu nie miałby znaczenia i nie zablokowałby pomocy wszystkich pozostałych stolic. Według źródeł WP, 26 krajów wspólnoty będzie gotowych do przekazania pomocy, która łącznie zbliży się do 50 mld euro wsparcia lub będzie minimalnie mniejsza.

Orban rozumie swoją samotność

Unijny dyplomata w rozmowie z WP przekazał, że "dobrowolna nieobecność" premiera Węgier, która w czwartek umożliwiła otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, była kluczowa dla wszystkich przywódców.

- Być może Orban uznał, że skoro został całkowicie sam, to nie chce tak jednoznacznie firmować politycznej agendy Putina w sprawie akcesji - ocenił. Nasze źródło zwraca uwagę, że zablokowanie możliwości rozmów akcesyjnych z Kijowem, byłoby wyjątkowo niepokojącym komunikatem. - To byłby znak pozostawiania Ukrainy - wyjaśnia.

d3mw5m9

Dodatkowo źródła WP wskazują, że sam prezydent Ukrainy w swoich rozmowach z unijnymi przywódcami jednoznacznie podkreślał, że absolutnym priorytetem jest dla niego rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

- Stanowisko było jasne, pieniądze schodzą na dalszy plan, a najważniejsza jest akcesja - zaznacza unijny dyplomata.

Biorąc pod uwagę alternatywny plan 26 krajów Wspólnoty, Ukraina na początku roku może osiągnąć oba cele: akcesyjny i finansowy. Uczestnicy szczytu mają jednak świadomość, że "dobrowolna nieobecność" Orbana umożliwiła dojście do politycznego porozumienia, ale spowodowała otwarcie takiej drogi, której nie uwzględniają traktaty

d3mw5m9

Może to w przyszłości stanowić poważne zagrożenie.

Z Brukseli Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mw5m9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3mw5m9
Więcej tematów