Trwa ładowanie...

Orban opuścił salę. Wówczas zdecydowali. Jest przełom

Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Gruzja zyskała status kandydata - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej. Wcześniej Viktor Orban zgłaszał twarde weto wobec rozmów akcesyjnych i pomocy finansowej dla Kijowa. To dlatego miał opuścić salę w momencie głosowania - dowiaduje się WP.

Orban spotkał się z TuskiemOrban spotkał się z TuskiemŹródło: PAP, fot: OLIVIER MATTHYS
d2ha639
d2ha639

""Według informacji Wirtualne Polski premiera Węgier Viktora Orbana nie było na sali, kiedy Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, a Gruzja zyskała status kandydata" - informuje reporter WP, który od początku przygląda się rozmowom w trakcie szczytu w Brukseli.

Brak Orbana pozwolił na jednomyślne głosowanie.

Brak Orbana ma wymiar symboliczny. Ostatecznie zgodził się bowiem na akcesję obu krajów, choć był temu przeciwny.

d2ha639

Po pewnym czasie unijni dyplomaci przyznali dziennikarzom, że wyjście Orbana to był pomysł kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Sam węgierski przywódca w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku wkrótce po ogłoszeniu decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą powiedział, że jest to - jego zdaniem - zły krok.

Spotkanie Orban-Tusk

M.in. o Ukrainie w cztery oczy z Viktorem Orbanem rozmawiał Donald Tusk.

Jak mówią nasze źródła, w spotkaniu obu premierów chodziło o to, by Orban zrezygnował z twardego weta, ale jednocześnie, by mógł ogłosić sukces w swoim kraju. - Trwa poszukiwanie takich możliwości - usłyszeliśmy.

Według rozmówców WP podczas szczytu wróciła nadzieja, że uda się osiągnąć porozumienie zarówno ws. planów akcesji Ukrainy, jak i wsparcia finansowego. Ta pierwsza kwestia ostatecznie po godzinie 18 została zamknięta, bo to wówczas Charles Michel poinformował, że Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

d2ha639

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert o przyjaźni z Ukrainą: Przestańmy liczyć na prezenty

Zełenski nieobecny

Przypomnijmy, podczas dwudniowego szczytu Brukseli nie pojawił się prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski. Choć jego wizyta nie była oficjalnie zapowiedziana, to przywódcy się jej spodziewali.

Premier Węgier Viktor Orban deklarował, że zablokuje obie decyzje. To w tej sprawie premier Węgier został zaproszony na spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

d2ha639

- Stanowisko premiera Orbana jest tak twarde, że trudno sobie jednoznacznie wyobrazić zmianę tego stanowiska - stwierdził około południa Adam Szłapka, minister ds. UE. Jak słyszymy m.in. Donald Tusk ma nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie.

Z Brukseli dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ha639
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2ha639
Więcej tematów